A saját csapattársa vette el a bajnoki címet Lewis Hamilton utódjától

Forma-2, Theo Pourchaire, Théo Pourchaire
Theo Pourchaire of France and ART Grand Prix (5) on track the Feature Race of the Formula F2 Championship at Circuit Dutch Grand Prix of the Netherlands at Circuit Zandvoort, on 27 Austus 2023 In Zandvoort, Netherlands. (Photo by Jonathan Raa/NurPhoto) (Photo by Jonathan Raa / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
A szezonzáró, Abu-dzabi Nagydíj főfutamán, azaz a teljes idény utolsó, 26. versenyén dőlt el 2023-ban a Forma–2-es bajnoki cím sorsa. A francia Théo Pourchaire végül megőrizte az előnyét az összetett élén, hiába szerzett több pontot nála a hétvégén a dán Frederik Vesti.

A legutóbbi hétvégére még szeptember elején, Monzában került sor, így a Forma–2-es mezőny több mint két és fél hónapos szünet után érkezett meg a szezonzáró nagydíjára, Abu-Dzabiba. Az ART Grand Prix színeiben versenyző Théo Pourchaire előnye 25 pont volt a hétvége előtt a Prema Racing-es Frederik Vesti előtt, ők ketten voltak még esélyesek a bajnoki címre. Pénteken ráadásul mindkettejük számára – ahogy további két pilótának a mezőnyből – a Forma–1-ben is szerep jutott, hiszen az első szabadedzésen Pourchaire az Alfa Romeót, a Lewis Hamilton utódjának tartott Vesti pedig a Mercedest vezethette.

Théo Pourchaire nyerte a Forma–2 2023-as szezonját Forrás: NurPhoto via AFP/Jonathan Raa/NurPhoto/Jonathan Raa

Az F2-es időmérőn aztán Vesti csak a 9., Pourchaire pedig csak a 14. helyet szerezte meg, így a 20 éves francia számára megnőttek a bajnoki esélyek. A szombati, fordított rajtrácsos sprintfutamon ugyan a dán a leggyorsabb kört is megfutva az élen zárt, Pourchaire is gyűjtött két pontot, így

a vasárnapi főfutamnak 16 pontos előnnyel vághatott neki.

A csapattárs segíthetett volna megszerezni Vesti bajnoki címét

Ott aztán a Prema mindent megpróbált, a lehető legtovább tartotta kint Vestit a pályán, így sokáig a második helyen haladt, a bokszkiállását korán végrehajtó Pourchaire-rel szemben pedig virtuálisan sokáig át is vette a vezetést az összetett élén. A 18. körben aztán Vesti csapattársa, Oliver Bearman autója megadta magát, ám ő inkább lehúzódott a pályáról – pedig

ha a pályán marad, jött volna a biztonsági autós fázis, és lényegében a csapattárs Vesti ölébe pottyant volna a bajnoki cím lehetősége egy "ingyen" kerékcserével...

Így viszont Vesti kénytelen volt a kerékcseréjét sok időt veszítve végrehajtani, a 33 körös verseny kétharmadánál éppen Pourchaire mögé, a 9. helyre érkezett vissza a 21 éves dán. Ők ketten aztán karöltve feljebb zárkóztak a mezőnyben, egymást is előzgették, hatalmas show-t produkáltak, ám végül Pourchaire bajnoki címe nem került veszélybe.

A futamot Jack Doohan nyerte, Vesti egy utolsó körös (Zane Maloney-vel szembeni ütközést is magába foglaló) előzéssel a harmadik, Pourchaire pedig az ötödik helyen zárt, így

11 pontos előnnyel a francia nyerte meg a 2023-as Forma–2-es szezon bajnoki címét.

Pourchaire ráadásul a csapatverseny megnyerésének is örülhetett, hiszen a tavalyi F3-as bajnok Victor Martins-nel együtt az ART Grand Prix-nek megszerezte azt a trófeát is. Ugyanakkor nagyon úgy tűnik, hogy jövőre egyetlen pilóta sem kerül be a Forma–1-be az idei F2-es mezőnyből, ugyanis az egyedüli, még hivatalosan be nem jelentett helyre is a williamses Logan Sargeantnek van a legnagyobb esélye.