A Spanyol Nagydíj péntek délelőtti szabadedzését a Mercedesek uralták, Vettel majdnem egy másodperces lemaradással követte őket a 3. helyen. Jól szerepeltek a Toro Rossók, a Red Bullnál viszont megint gondok voltak.
Cikkünk folyamatosan frissül29 bejegyzés

Meglehetősen eseménytelenül zajlott a Spanyol Nagydíj első szabadedzése, ahol a várakozásoknak megfelelően a két Mercedes végzett az élen, őket pedig a Ferrari követte tisztes távolságból. Nico Rosberget és Lewis Hamiltont csak 7 század választotta el egymástól, a 3. helyezett Sebastian Vettel lemaradása viszont majdnem egy másodperc volt.

Rosberg már az edzés első negyedórájában az élre állt, majd a gyakorlás nagy részében Hamiltonnal váltották egymást az élen. Az első fél órában néhány percre Vettel is vezette a tabellát, de a Mercedesek hamar visszavették az 1. helyet. Rosberg szűk fél órával a leintés előtt futotta meg 1.26.828-as körét, amellyel az élen is tudott maradni, bár Hamilton lemaradása mindössze 7 század volt.

Rosberg kezdte a legjobban a barcelonai hétvégét Forrás: AFP

A két Ferrari is közel azonos idővel végzett a 3. és 4. helyen, Vettel 1:27.806-os ideje 26 ezreddel volt gyorsabb Kimi Räikkönen legjobb körénél. A Ferrarik mögött némi meglepetésre a Toro Rossók végeztek, közülük Carlos Sainz volt a gyorsabb. Mindkét Red Bull befért az első 10 hely valamelyikére, pedig Daniel Ricciardo csak az utolsó percekben tudott néhány mért kört futni, miután az edzés nagy részében gondok voltak az autójával. Ő a 9. helyen zárt, két hellyel csapattársa, Danyiil Kvjat mögött, aki a Red Bull új, rövidebb orrát tesztelte.

A Williams szokás szerint visszafogottan kezdett: Felipe Massa a 8. lett, a Valtteri Bottas autóját vezető Susie Wolff pedig 9 tizeddel lassabb kört futva a 14. A McLarenek egyelőre nem mutattak látványos javulást, Fernando Alonso és Jenson Button csak a 15. és 16. helyen végzett. A spanyol ráadásul az edzés utolsó percében megpördült a 12-es kanyarban, de épségben vissza tudta vinni az autóját a bokszba.

11:40
május 08, 2015

Jó reggelt!

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Spanyol Nagydíj első szabadedzéséről élőben készülő tudósításunkban. Háromhetes szünet után folytatódik a világbajnokság, ezúttal már egy európai helyszínen, Barcelonában. A futamelőzetes cikkünket itt olvashatják.

11:45

Mindenki fejlesztésekkel készült

A szezon első európai futamára minden évben újításokkal készülnek a csapatok, ez idén sem volt másképp. Mindenki reménykedik a javulásban: a Ferrari szeretne újra harcba szállni a Mercedesszel, a Williams a Ferrarit akarja utolérni, a McLaren pedig az első pontjait szerezné meg.

11:53

Jó idő van

Barcelonában süt a nap, és már most 20 fok van, délutánra a 25 fokot is meghaladhatja a hőmérséklet. Eső nem várható a hétvégén.

12:06

Elkezdődött az edzés

A mezőny nagy része a pályára hajtott, hogy teljesítse az első ellenőrző köreit. A mért körökre valószínűleg várni kell egy kicsit.

12:10

Három tesztpilóta vezet

A Williamsnél Susie Wolff vezeti Bottas autóját, a Saubernél Raffaele Marciello helyettesíti Ericssont, Jolyon Palmer pedig Grosjean Lotusába ülhetett be.

12:12

A Mercedesek az élen

Ami nem meglepő, hiszen még csak ők futottak még kört. Rosberg 1:31.039-es idővel kezdett, Hamilton másfél tizeddel lassabb nála. Most szinte üres a pálya, csak Stevens köröz a Marussiával.

12:16

Új festése van a McLarennek

A csapatnál remélik, hogy ezen a hétvégén nemcsak az autó színében lesz észrevehető változás, hanem a tempóban és a megbízhatóságban is. Alonso és Button egyelőre csak egy ellenőrző kört teljesített.

12:20

Kvjat teszteli a Red Bull új orrát

A Red Bull egy rövidebb orrot próbál ki ezen a hétvégén, egyelőre csak Kvjat autójára szerelték fel. Az új alkatrészhez nagy reményeket fűznek, és már korábban be szerették volna vetni, de többször is megbuktak vele a törésteszteken.

12:23

Vettel vezet

Több mint 2 tizedet vert Rosberg idejére, 1:28.141-es körrel állt az élre. A Ferrarit a két Mercedes követi, mögöttük Verstappen, Maldonado, Nar, Massa a sorrend. Ricciardo, Kvjat, Räikkönen és Alonso még nem futott mért kört.

12:27

A Ferrarinál Gilles Villeneuve-re emlékeznek

Az istálló legendás versenyzője 1982. május 8-án hunyt el a Belga Nagydíj időmérőjén. A csapat több tagja is 27-es számmal ellátott karszalagot visel, a kanadai versenyző pályafutása utolsó éveiben ezzel a számmal versenyzett.

12:29

Megint Rosberg az élen

A Mercedesek nem sokáig hagyták, hogy Vettel foglalja el az eredménylista első helyét: Rosberg 1:27.333-as idővel az élre állt, Hamilton több mint másfél tizedes lemaradással a második. Vettel mögött Räikkönen a 4. helyen áll, de majdnem 7 tized köztük a különbség.

12:32

Vége az első 30 percnek

Mindenki visszatért a bokszba, hiszen az első fél órában használt kemény gumikat vissza kell adniuk a Pirellinek. A jelenlegi sorrend: Rosberg, Hamilton, Vettel, Räikkönen, Sainz, Verstappen, Nasr, Massa, Kvjat, Marciello.

12:39

Ricciardo nem futott mért kört

Ő az egyetlen, akinek még nincs ideje, pedig többször is járt a pályán. Valószínűleg nincs gond az autójával - az első fél óra végén gyors körön volt, de hibázott, ezért inkább visszatért a bokszba.

12:42

Még üres a pálya

Mindenki a garázsban várakozik, az autókon elvégzik a szükséges beállításokat. Eddig egyébként Hamiltoné volt a legnagyobb végsebesség a célegyenesben, 335 km/ó-val haladt.

12:49

Stevens kimerészkedett a garázsból

Több mint negyed óráig nem történt semmi a pályán, de a Marussia most folytatja a körözést, hamarosan talán a többiek is csatlakoznak hozzájuk.

12:53

Egyre többen a pályán

Tömeg még nincs, de az utóbbi percekben Alonso és Hülkenberg is csatlakozott a Marussiákhoz. Alonso javított, 1:29.8-as idejével feljött a 8. helyre. A hátránya majdnem 2,5 másodperc.

12:56

Hülkenberg is javított

A Toro Rossók elé, az 5. helyre jött fel, de a Mercedesekhez képest több mint 2 másodperc a hátránya. Közben Hamilton és Rosberg is a pályán van.

13:00

Hamilton a leggyorsabb

1:26.898-as idővel vette át a vezetést, ez már több mint 1 tizeddel gyorsabb, mint a tavalyi első szabadedzésen futott legjobb idő. Rosberg is javított, de másfél tizeddel lassabb volt a csapattársánál, Vettel lemaradása pedig majdnem egy másodperc.

13:03

Button túlkormányzottsággal küzd

Erre panaszkodott a csapatrádión a 11. helyen álló brit. A McLaren is számos újítást tesztel, ezért áramlásjelző festékkel fújták be az autóikat.

13:05

Rosberg visszavette az 1. helyet

7 századot faragott a csapattársa idejéből, 1:26.828-as idővel vezet. Még szűk fél óra van hátra az edzésből, a sorrend: Rosberg, Hamilton, Vettel, Räikkönen, Sainz, Verstappen, Kvjat, Hülkenberg, Alonso, Nasr.

13:07

Probléma Ricciardo autójával

Az ausztrál még mindig nem futott mért kört, sokan állják körül az autóját a garázsban. A Red Bull az idény eleje óta komoly megbízhatósági gondokkal küszködik, főleg a Renault-motorral vannak problémáik.

13:10

Kezd forrósodni Räikkönen ülése

A finn arra panaszkodott a rádión, hogy túlmelegedett az ülése. Most a mezőny nagy részéhez hasonlóan visszatért a bokszba, csak Alonso, Massa és Wolff maradt a pályán.

13:16

Rosberget vizsgálják

Rossz oldalról került meg egy bóját, amikor behajtott a bokszba, emiatt akár büntetést is kaphat. Továbbra is vezeti a tabellát, az utóbbi percekben senki nem javított az élmezőnyből.

13:20

Nasr javított

Feljött a 9. helyre, de 2,3 másodperc a hátránya. Ricciardo továbbra sem futott mért kört, és már csak 10 perc van hátra az edzésből.

13:22

Rosberg a rajtot gyakorolta

Majd közölte a csapatával, hogy ezúttal nagyon gyatrán sikerült az indulása. Eddig egyébként a német volt a legszorgalmasabb, 21 kört teljesített. Hamilton 20, Alonso 19 körnél jár.

13:26

Már Ricciardónak is van ideje

Az utolsó percekre a pályára küldték, rögtön futott is egy mért kört. A McLarenek mögé, a 16. helyre fért be 3,1 másodperces lemaradással.

13:28

Itt vannak a végsebességek

Eddig Hamilton érte el a legnagyobb tempót, az első 10 helyen nem meglepő módon nagyrészt Mercedes-motoros autókat találunk.

13:32

Alonso megpördült

A 12-es kanyarban forgatta meg az autóját az edzés utolsó percében, de tovább tudott haladni. A McLaren egyelőre nem mutat látványos javulást, a 15-16. helyen állnak.

13:35

Vége az edzésnek

Rosberg az élen maradt, a Mercedeseket szokás szerint Vettel követte. Az első tíz sorrendje: Rosberg, Hamilton, Vettel, Räikkönen, Sainz, Verstappen, Kvjat, Massa, Ricciardo, Nasr. Köszönjük a figyelmet! Hamarosan jelentkezünk a részletes eredménylistával és az összefoglalóval.