Max Verstappen történelmet írt Abu-Dzabiban is, a Mercedesnél is nagy a boldogság

auto-prix auto Horizontal, Max Verstappen
Max Verstappen competes during the Abu Dhabi Formula One Grand Prix at the Yas Marina Circuit in the Emirati city on November 26, 2023. (Photo by Jewel SAMAD / AFP)
A Red Bull holland pilótája, Max Verstappen nyerte a Forma-1-es világbajnokság szezonzáró, Abu-Dzabi Nagydíját. A futam talán legfontosabb kérdése az volt, hogy a Mercedes vagy a Ferrari lesz a második a konstruktőrök között, végül az előbbi jött ki jobban a hatalmas csatából. Az egyéni versenyben Alonso és Leclerc pontegyenlőséggel végzett, de a spanyol lett végül a negyedik.

Noha a konstruktőri bajnoki cím és az egyéni összetett első három helye már eldőlt a Forma–1-ben, rengeteg nyitott kérdés maradt a szezonzáró Abu-Dzabi Nagydíjra is. Az időmérő edzés alapján izgalmas futamra lehetett számítani előzetesen, mert bár Max Verstappen, a Red Bull címvédő, háromszoros világbajnok holland pilótája rajtolhatott az élről - a 26 éves versenyző idei 12., pályafutása 32. pole pozícióját szerezte meg - Carlos Sainz az első szakaszból sem jutott tovább, és csak a 16. rajtkockát szerezte meg, míg a hétszeres világbajnok Lewis Hamilton (Mercedes) sem tudott bekerülni a harmadik szakaszba, végül 11. lett.

Max Verstappen nyerte az időmérőt Forrás: Anadolu via AFP/2023 Anadolu/Mohammed Zarandah

Izgalmas rajt, Verstappen-Leclerc csata

Az 58. körös futam rajtja nagy izgalmakat hozott,

Verstappen és Leclerc hatalmasat csatázott az első körben,

a monacói folyamatosan támadta a Red Bull világbajnokát, de a holland maga mögött tudta tartani a riválisát. Közben Albon hatalmasat vesztett, egészen a 18. helyig csúszott vissza.

Az 5. körben Norris megelőzte a csapattársát, Piastrit és feljött a harmadik helyre, közben Pérez és Hamilton hatalmasat csatázott a kilencedik helyért. A verseny elején a mezőny teljesen együtt volt, nem voltak nagy különbségek. A folytatásban Russell támadta a 4. helyen álló Piastrit, amely azért is volt, mert talán a futam legnagyobb kérdése az volt, hogy vajon a Ferrari vagy a Mercedes lesz a második a konstruktőrök között. Közben Magnussen, majd Ricciardo is kényszerből hajtott a bokszba.

A 11. percben rádión dicsérték meg a jól védekező Piastrit - nem kellett volna -, ugyanis egyből hibázott egy picit, ez pedig épp elég volt ahhoz, hogy Russell megelőzze.

Korai kerékcserék, Russell a boxban előzött

Pérez is folyamatosan lépkedett előre, Alonso korai kerékcseréje után már a 7. helyen állt a Red Bull versenyzője. Piastrinak, Norrisnak és Russellnek is hamar elfogytak a gumijai, így jó pozícióból kellett kiállniuk. Norris kerékcseréjét el is rontották, így a Mercedes a boxban tudott előzni.

Gasly és Hamilton találkozója okozott egy kis izgalmat,

a brit belecsúszott egy picit az autóját elfékező riválisába, de hiába sérült az első szárnya, nem nyúltak hozzá a boxban.

A 19. körben Cunoda vezette a versenyt, igaz, az Alpha Tauri versenyzője még nem volt kint kerékcserén. A japán versenyző egészen a 23. körig állt az élen, amikor Verstappen került vissza az első helyre.

Max Verstappen magabiztosan versenyzett ezúttal is Forrás: AFP/Jewel Samad

A kerékcserék után visszaállt a "rend", Verstappen állt az élen, mögötte Leclerc és Russell volt a 30. körhöz érkezve, miközben Sainz csak a 14. helyen volt ekkor. Általánosságban a vártnál jobban fogytak a gumik, ez sem könnyítette meg a versenyzők dolgát.

Max Verstappen nyugodtan autózott az élen

Verstappenek folyamatosan nőtt az előnye az élen, a 33. körben már közel nyolc másodperccel vezetett Leclerc előtt, miközben Hamilton már a 7. helyen álló Alonsót üldözte. Ekkor a Mercedes állt jobban a Ferrarival szemben a konstruktőrök közötti csata második helyét illetően.

Ezt követően jöttek az újabb kerékcserék, Norris kiállására reagált Russell, majd azonnal jött Leclerc is.

Norris beszorult Stroll mögé, így sokat vesztett a Russell elleni csatában. Conuda pedig szép csendben visszazárkózott a harmadik helyre a két Red Bull mögé. A Ferrari-Mercedes csata pedig körről körre változott, melyik csapat áll éppen jobban.

Pérez a 43. körben áll ki a boxba a 2. helyről, és jött vissza a pályár a 6. pozícióba. Egy körrel később Verstappen is kiállt, a háromszoros világbajnok az új gumikkal az élre állt vissza. Közben Hamiltont vizsgálták, aki szabálytalankodott a boxban, ez pedig akár döntő lehetett a szezon szempontjából is - de mint kiderült, csak a futam után döntenek.

Max Verstappen újabb nyugost versenye Forrás: AFP/Jewel Samad

Hatalmas küzdelmek a fontos pozíciókért

A 47. körben Norris és Pérez csatája borzolta a kedélyeket - össze is ért a két versenyző, végül Pérez jött ki jól belőle -, majd Hamilton előzte meg a frissebb gumikkal Sainz-cot a kilencedik helyen. Hamilton mellett szinte a fél mezőnyt vizsgálták a szabálytalanságok miatt,

Pérezt meg is büntették 5 másodpercre a Norris elleni csata miatt.

Az 54. körben Pérez megelőzte Russellt, de az öt másodperces büntetés miatt így is nehéz helyzetben volt, ahogy a Ferrari is emiatt. Az olasz istálló próbált még matekozni, Leclerc elengedte Pérezt, hogy lelassítsa Russellt, de ez sem volt elég, így a

Mercedes lett a második a konstruktőrök versenyében, míg a futamot megint Max Versteppen nyerte. Ez volt zsinórban a negyedik futamgyőzelme a hollandnak Abu-Dzabi, ráadásul a 19. az évben, ami abszolút rekord.

A futamról készült élő közvetítésünk a linkre kattintva olvasható!