Oszaka Naomi bizonytalan a karrierje folytatásában a US Open-kiesés után

tennis Horizontal
Japan's Naomi Osaka reacts during her 2021 US Open Tennis tournament women's singles third round match against Canada's Leylah Fernandez at the USTA Billie Jean King National Tennis Center in New York, on September 3, 2021. (Photo by Ed JONES / AFP)
A férfiaknál és a nőknél is búcsúzott a harmadik kiemelt - a görög Sztefanosz Cicipasz, illetve a címvédő japán Oszaka Naomi - a New Yorkban zajló amerikai nyílt teniszbajnokság harmadik fordulójában.

Cicipaszt pénteken a 18 éves spanyol Carlos Alcaraz győzte le ötjátszmás, 4 óra 11 perces mérkőzésen. A francia nyílt bajnokság idei döntőse 1-1-es szettállásnál, a harmadik felvonásban már 5:2-re vezetett és három játszmalabdája is volt, ellenfele azonban fordítani, majd a rövidítésben nyerni tudott.

A negyedik szettben Cicipasz 6:0-ra győzött, majd a döntő játszmában egyikük sem tudta elvenni az ellenfél adogatójátékát, a rövidítésben pedig 1-1 után végig a világranglistán 55. helyezett Alcaraz vezetett.

- mondta első nyilatkozatában a spanyol, akinek ez csupán a tizedik mérkőzése volt valamelyik Grand Slam-torna főtábláján. Hozzátette, agresszívnak kellett lennie az utolsó pontig, és az is volt.

"Versenyben lehet a Grand Slam-címekért, a játéka megvan hozzá. Még soha nem láttam, hogy valaki ilyen erősen ütné meg a labdát" - mondta legyőzőjéről Cicipasz. Hozzátette, ez egy olyan meccs volt, amelyet nem kellett volna elveszítenie, mert úgy érezte, ő irányít, de "a végén nem igazán ment" neki a játék, ezért keserű érzései vannak.

Az amerikai nyílt bajnokság férfiversenyének negyedik fordulójába - a legjobb 16 közé - ilyen fiatalon legutóbb Pete Sampras és Michael Chang jutott be, mindketten 1989-ben, arra pedig legutóbb Goran Ivanisevic volt képes - szintén 1989-ben -, hogy ilyen fiatalon legalább egy meccset nyerjen mind a négy Grand Slam-torna főtábláján.

Alcaraz először győzött le olyan játékost, aki az első tíz között van a világranglistán, illetve az ATP számítógépes ranglistájának 1973-as bevezetése óta ő a legfiatalabb a férfiak mezőnyében, aki olyan ellenfelet búcsúztatott egy Grand Slam-tornán, akit az első három között jegyeznek.

Carlos Alcaraz lehet a tenisz következő nagy bajnoka? Forrás: Getty Images via AFP/2021 Getty Images/Matthew Stockman

A nőknél a tavalyi és a 2018-as US Open győztesét, Oszaka Naomit szintén egy 18 éves teniszező, a világranglistán 73. helyezett kanadai Leylah Annie Fernandez győzte le három szettben, 2 óra 5 perces meccsen. Az első játszmát a címvédő nyerte, és a másodikban 6:5-nél a győzelemért szerválhatott, de nem tudott élni a lehetőséggel. A harmadik felvonást Fernandez rögtön azzal kezdte, hogy elvette riválisa adogatójátékát, az így megszerzett előnyét rendkívül taktikusan megtartotta, és az első meccslabdáját értékesítette.

"Közvetlenül a mérkőzés előtt tudtam, hogy képes vagyok nyerni. Őszintén szólva nem Naomira koncentráltam, csak saját magamra, és arra, amit tennem kellett" - nyilatkozta Fernandez, aki még soha nem jutott el a nyolcaddöntőig Grand Slam-tornán.

Oszaka a meccs folyamán többször is dobálta az ütőjét, illetve a lelátóra ütötte a labdát mérgében, majd a sajtótájékoztatón elárulta, azon gondolkozik, hogy újabb szünetet tart a pályafutásában.

- mondta. Hozzáfűzte: megpróbálja kitalálni, hogy mit akar csinálni, de azt nem tudja megmondani, mikor játssza a következő mérkőzését.

Ez volt Oszaka első Grand Slam-tornája a francia nyílt bajnokság óta, amelynek második fordulójában visszalépett, hogy szünetet tartson mentális egészsége megóvása érdekében. Párizsban bejelentette, hogy nem vesz részt a meccsek utáni, kötelező sajtótájékoztatókon, mert az újságírókkal való találkozás előtt szorongást érez, és három éve depresszióval küzd.

"Úgy érzem, általában szeretem a kihívásokat, de mostanában nagyon szorongok, amikor a dolgok nem úgy alakulnak, ahogyan szeretném" - vallotta be Oszaka.

Fernandez következő ellenfele a háromszoros Grand Slam-bajnok német Angelique Kerber lesz, Alcaraz pedig a szintén német Peter Gojowczykkal találkozik a nyolcaddöntőben.

Eredmények, 3. forduló (a 16 közé jutásért):
férfiak:
Alcaraz (spanyol)-Cicipasz (görög, 3.) 6:3, 4:6, 7:6 (7-2), 0:6, 7:6 (7-5)
Tiafoe (amerikai)-Rubljov (orosz, 5.) 4:6, 6:3, 7:6 (8-6), 4:6, 6:1
Schwartzman (argentin, 11.)-Molcan (szlovák) 6:4, 6:3, 6:3
Auger-Aliassime (kanadai, 12.)-Bautista Agut (spanyol, 18.) 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3
Evans (brit, 24.)-Popyrin (ausztrál) 4:6, 3:6, 6:3, 6:4, 7:6 (7-1)
Van de Zandschulp (holland)-Bagnis (argntin) 3:6, 6:0, 6:2, 6:2