Óriási izgalmak és fordulatok után Verstappen ismét megnyerte hazai futamát

Események

F1 Grand Prix of The Netherlands sport motorsport formula one racing dutch formula one grand prix bestof topix SI202209040327
ZANDVOORT, NETHERLANDS - SEPTEMBER 04: Max Verstappen of the Netherlands driving the (1) Oracle Red Bull Racing RB18 on track during the F1 Grand Prix of The Netherlands at Circuit Zandvoort on September 04, 2022 in Zandvoort, Netherlands. (Photo by Mark Thompson/Getty Images)
Max Verstappen nyerte a fordulatokban gazdag Holland Nagydíjat, miután a sikerült visszaelőznie a más taktikán lévő Lewis Hamiltont. A brit pilóta egy rossz taktikai döntés miatt a dobogóról is lemaradt, a Ferrari pedig ezúttal sem teljesített hibátlan versenyt. Hamilton amikor menet közben érezte a kudarcát cirkuszolni kezdett. Ráadásul saját csapattársa, Russell is megalázta: megelőzte Hamiltont.
Cikkünk folyamatosan frissül63 bejegyzés

Az előrejelzéseknek megfelelően hasonló körülmények között indult a Holland Nagydíj, mint amilyenben a hétvége korábbi része zajlott. Nem sokkal a rajt előtt a levegő hőmérséklete 23, míg az aszfalté 35 fokos volt.

A szombati időmérőn Max Verstappen szerezte meg az elsőséget, miután szoros küzdelemben legyőzte Charles Leclerc-t, valamint Carlos Sainzot. Mögöttük Lewis Hamilton, Sergio Pérez, illetve George Russell volt a sorrend, miután a mexikói versenyző hibája miatt egyiküknek sem volt esélye javítani a Q3 végén. A futam előtt a legtöbben ezúttal is kiélezett küzdelemre számítottak, és sokan úgy vélték, hogy a címvédő és a Ferrarik mellett akár a Mercedesk is beleszólhatnak a győzelem kérdésébe.

A Pirelli előzetesen a két kiállást tartotta ideálisnak, de az egy kerékcserét is felsorolta a lehetőségek között.

Ezekben közös volt, hogy minden esetben a lágy keveréket jelölte meg rajtgumiként Ehhez képest rögtön érdekes volt, hogy a Mercedesek a közepeseket választották, ahogyan Lando Norris, Alexander Albon és a Haasok is. A többiek a C3-asokon indultak, Verstappen újakon, amelyeket az időmérőn megspórolt.

Az élmezőny simán eljött a rajtnál, egyedül Sainz és Hamilton értek össze, de ennek sem lettek komolyabb következményei. Egyedül Russell vesztett pozíciót Lando Norrisszal szemben, de pár kör múlva sikerült visszaelőznie honfitársát. Hátrébb Kevin Magnussen sodródott le a pályáról, és kis híján a falban kötött ki, de vissza tudott térni a pályára, igaz, az utolsó helyen.

Az első körökben Verstappen nem tudott jelentősen elhúzni, előnye 1 másodperc környékén mozgott. Sainz ellenben leszakadt Leclerc-ről, és magára húzta Hamiltont. A hétszeres világbajnok azonban nem tudott támadni, hiába a meghosszabbított DRS-zóna a célegyenesben.

Pérez szintén nem produkált gyors tempót, ezért őt Russell vehette üldözőbe. Akció azonban a mezőny ezen részében nem történt.

A lágyak a vártnál jóval hamarabb elkezdtek kopni, ezért a 11. körben megkezdődtek a kerékcserék. Ez sokáig csak a középmezőny, illetve a hátsó régió versenyzőit érintette. Az élcsapatok, egészen pontosan a Ferrari és a Red Bull a 15. körben álltak ki Sainz és Pérez révén. A spanyol pilótának azonban nagyon későn ment fel a bal hátsó, ezért rengeteg időt vesztett a bokszban, a mexikói versenyző pedig keresztülment a Ferrari felszerelésén, mivel nagyon szűk volt a hely. Sainz annyi időt bukott, hogy visszatérése után a még a kiállását nem teljesítő Albont is meg kellett előznie.

A két csapattárs a 17., illetve a 18. körben jött Leclerc-Verstappen sorrendben. Ezúttal a Ferrari is gyors volt, ám a címvédő előnye már így is 4 másodperc fölé nőtt, amikor visszatértek, és a különbség csak még tetemesebb lett a következő körökben. Ennek következtében a két Mercedes vette át a vezetést, akik a közepeseken rajtoltak, így nekik akkor még nem volt indokolt jönniük.

Verstappen természetesen sokkal gyorsabb volt a Mercedeseknél, így Russellt viszonylag hamar utolérte. A brit pilóta sokat segíthetett volna Hamiltonnak és a csapatnak, ha sikerül feltartania a címvédőt, ám nem sokáig tudott ellenállni, és a Red Bull versenyzője külső íven elment mellette.

Ekkor üldözőbe vette Hamiltont, aki azonban nem várta meg, hogy minimálisra csökkenjen a különbség, és a 30. körben kiállt kereket cserélni,

csapattársa pedig két kör múlva követte őt. Mivel mindkét versenyző keményeket kapott, ezért egyértelművé vált, hogy egy kiállással akarják teljesíteni a versenyt, amivel a győzelemre is bejelentkeztek.

Hamiltonnak először Pérezzel kellett megküzdenie, akit a 35. kör végén ért utol. Ekkor, illetve a következő elején még nem tudott előzni, hiába fékezte el magát a mexikói pilóta. A következő alkalommal azonban már nem volt esélye a sikeres védekezésre, és Hamiltont még Sebastian Vettel sem tudta kizökkenteni, aki lekörözöttként pont eléjük tért vissza. Két körrel később Russell is sikeresen elment a Red Bull mellett, és több mint 2 másodperccel csökkentette lemaradását vele szemben.

Nem sokkal később Pérez kiállt, és a hetedik helyre jött vissza Norris mögé, akit hamarosan meg is előzött. Ezt követően előbb Sainz, majd Leclerc jött ki másodszor, és a mexikói pilótához hasonlóan keményeket kapott.

A monacói pilóta a Mercedesek mögé, míg Sainz csak a kilencedik pozícióba állt vissza.

Ekkor hihetetlen közjátéknak lehettünk szemtanúi: Cunoda Juki megállt a pályán, és kijelentette, hogy nem rögzítették megfelelően a gumikat. Mérnöke közölte vele, hogy minden rendben van, ezért újraindult, hogy aztán ismét meglátogassa a bokszutcát, visszajöjjön, majd pár kanyarral később megálljon.

Ennek következtében virtuális biztonsági autó volt érvényben pár kör erejéig, és ez alatt Verstappen és a Mercedesek is kiálltak. Előbbi a kemény, utóbbi kettő a közepes abroncsokat tette fel, Ez a győzelem szempontjából úgy tűnt, hogy ez nem jött jól a konstruktőri címvédőnek, viszont így Leclerc-t mindketten át tudták ugrani.

Az 56. körben Valtteri Bottas autója is megállt a célegyenes végén.

Sainz pont akkor és ott előzte meg Esteban Ocont, így vissza kellett adnia a pozícióját. Ennél azonban jóval fontosabb, hogy ezúttal már a valód Safety Cart rendelték el.

Verstappent, Leclerc-t és Pérezt azonnal kihozták, Russellt és Sainzot csak egy körrel később. Hamilton nem jött ki, így átvette a vezetést, a mögötte lévők közül Pérezt kivéve mindenki lágyakat kapott az élmezőnyből. Hamilton mögött Verstappen, Russell, Leclerc, Pérez és Sainz volt a sorrend.

A biztonsági autó a 61. körben hagyta magára a mezőnyt, és Verstappen nem teketóriázott, hanem azonnal, még a célegyenesben megelőzte Hamiltont. Ezt követően ugyanitt Russellnek is sikerült elmennie mellette, Hamilton pedig káromkodva kérte számon a csapatán a sikertelen taktikát. Itt ráadásul még nem volt vége, ugyanis Leclerc-nek is sikerült megelőznie őt.

Verstappen ismét nyert hazai pályán Forrás: Getty Images/Getty Images / Red Bull Content Pool/Mark Thompson

Verstappen végül senkitől sem zavartatva, több mint 4 másodperces előnnyel nyerte meg a Holland Nagydíjat honfitársai legnagyobb örömére. A dobogóra Russell és Leclerc állhatott fel mellé, a további sorrend pedig Hamilton, Pérez, Alonso, Norris, Sainz, Ocon és Stroll lett. A spanyol pilóta egyébként az ötödik helyen ért célba, de a veszélyes kiengedés miatt kapott 5 másodperces büntetése miatt visszaesett.

Percről percre tudósításunk az eredménytáblázat alatt olvasható.