Verstappen belehibázott hatalmas körébe, Hamiltoné a pole Dzsiddában

Események

Forma-1, Lewis Hamilton, Mercedes, Szaúd-arábiai Nagydíj 2021, szombat
Mercedes' British driver Lewis Hamilton competes in the qualifying session of the Formula One Saudi Arabian Grand Prix at the Jeddah Corniche Circuit in Jeddah on December 4, 2021. (Photo by Andrej ISAKOVIC / AFP)
Lewis Hamilton szerezte meg a pole pozíciót a Szaúd-arábiai Nagydíjon. Max Verstappen megverhette volna, ám az utolsó kanyart elrontotta és falhoz vágta a Red Bullt, aminek következtében csak a 3. hely lett az övé.
Cikkünk folyamatosan frissül
49 bejegyzés

Szinte teljesen azonos körülmények fogadták a pilótákat a Szaúd-arábiai Nagydíj időmérőjén, mint a pénteki második szabadedzésen. A levegő hőmérséklete 28, míg az aszfalté 31 fokos volt, mielőtt megkezdődött a kvalifikáció.

Hamilton 103. pole-ját szerezte Forrás: AFP/Andrej Isakovic

A Q1 elején a mezőny nagy része hamar pályára gördült, egyedül a Mercedesek maradtak bent a kelleténél egy kicsit tovább, de szűk 2 perc elteltével Lewis Hamilton és Valtteri Bottas is elhagyta a garázst. Ahogyan az ilyenkor általában lenni szokott, a mezőny tagjai kivétel nélkül lágy gumikon próbáltak meg továbbjutni.

Az első próbálkozások során Max Verstappen három lila szektorral került az élre, 1:28.659 másodperces köre 477 ezreddel bizonyult gyorsabbnak Lando Norrisénál.

Bottas 61 százados hátrányban a 4. helyen kezdett, Hamilton és Sergio Pérez viszont még egy melegítő kör mellett döntött. A hétszeres világbajnok aztán mindhárom szektorban gyorsabb volt riválisánál, és összességében 193 ezreddel felülmúlta a Red Bull pilótájának idejét. Eközben többen is javítottak, így Bottas visszaesett a 11. pozícióba.

A finn versenyző aztán szintén gyorsult, így 6 százados hátrányban feljött a 2. helyre, Verstappent pedig Charles Leclerc és a két McLaren is megelőzte. Ekkor jött Carlos Sainz, aki második próbálkozása során mindenkinél gyorsabbnak bizonyult, így 136 ezredes különbséggel átvette a vezetést.

A Ferrari versenyzőjét aztán Verstappen taszította le az élről, de Bottas még nála is jobbnak bizonyult.

Az utolsó próbálkozások előtt a két Williams és Aston Martin, valamint a Nyikita Mazepin állt kieső helyen, és a köridők alapján úgy tűnt, hogy rajtuk kívül csak a meglepetésre 15. Mick Schumacher van veszélyben. A német pilóta ugyanis 7 tizeddel maradt el a közvetlenül előtte álló Kimi Räikkönentől.

Sainz hibázott a Q2-ben, majd kiesett Forrás: Scuderia Ferrari Press Office/Colombo Images

Végül Schumacher helyett Russell jutott tovább, a nnémet versenyző pedig csak a 19. helyen végzett csapattársa előtt. Előttük Latifi, Sebastian Vettel és Lance Stroll volt a sorrend, Fernando Alonso pedig épphogy megúszta a kiesést.

A Q1-et végül Pérez zárta az élen 1:28.021 másodperccel, 36 ezreddel megelőzve Bottast. Utóbbinak azonban motorproblémái adódtak az etap végén, aminek következtében lelassult, de vissza tudott térni a bokszba.

A Mercedes versenyzője végül tudta folytatni a kvalifikációt.

A Q2 során pilóták többsége közepeseken próbálkozott, egyedül Russell választotta a lágyakat. Az első mért körök után Verstappen vezetett 1:27.953-mal Leclerc-t és Pérezt megelőzve, de a Mercedesek azt még gumimelegítésre használták.

Bottas a 2., Hamilton pedig csak a 4. helyre jött fel, ráadásul aztán Pérez is megelőzte őket. Sainznak a másik Ferrarival viszont nem ment ennyire jól: előbb elvették a körét pályaelhagyás miatt, majd megpördült, és az autó hátulja érintette a falat.

A megszokottakkal ellentétben sokan nem mentek be a bokszba új gumikért, hanem a pályán maradtak, így folyamatosan változott a sorrend. Hamilton feljött Verstappen mögé a 2. helyre, Pérez viszont megelőzte őket, így átvette a vezetést, a hétszeres világbajnokot pedig csapattársa is felülmúlta.

Ami a hátsó régiót illeti, 2 és fél perccel a vége előtt Ricciardo, Räikkönen, Russell, Alonso és Sainz állt kieső helyen.

Érdekes módon a Williams versenyzője a közepesekre váltott, míg honfitársa, Norris ennek az ellenkezőjét lépte meg.

Végül csak a kieső pozíciók sorrendje változott, miután Alonso megelőzte Russellt. Sainz ismét hibázott, így esélye sem volt, hogy javítson, ennek következtében maradt a 15. pozícióban. Hamilton végül javított, így 1:27.712-vel ő zárta az 1. helyen a kvalifikáció második szakaszát. Csapattársa, Bottas összeért Räikkönen autójával, miután utóbbi megelőzte honfitársát.

Verstappen a végén hibázott, így Hamiltoné lett a pole

A Q3-ban a Mercedesek jóval hamarabb pályára gurultak a Red Bulloknál, ám Hamilton elrontotta az első próbálkozását, mivel a 11-es kanyarban hibázott. A Mercedes hátulja elindult, a címvédő ezt még megfogta, de így is lesodródott a pálya szélére. Ami Bottast illeti, a 32 éves versenyző 1:28.143-mal kezdett.

Csapattársa azonban a következő körében már nem hibázott, és 108 ezreddel átvette a vezetést. Verstappen viszont mindenkinél gyorsabbnak bizonyult, és riválisának is 382 ezredet adott. Pérez egy pillanatra feljött a 3. helyre, de ekkor Bottas javított, és 321 ezredes hátrányban feljött a 2. pozícióba.

Ekkor viszont még nem volt vége, ugyanis másfél perccel a vége előtt Hamilton 1:27.511 másodperccel átvette a vezetést,

Úgy nézett ki, hogy Verstappen erre is tud válaszolni, ám az utolsó kanyarban odaverte a falhoz az autó hátulját, így Hamiltoné lett a pole, Bottasé pedig a 2. pozíció. Verstappen mögött Leclerc, Pérez, Gasly, Norris, Cunoda, Ocon és Giovinazzi lett a sorrend.

Percről percre tudósításunk az eredménytáblázat alatt olvasható!