Verstappen és Hamilton újabb balesete a McLaren váratlan győzelmét hozta

Események

Forma-1, Lewis Hamilton, Mercedes, Max Verstappen, Red Bull, Olasz Nagydíj
Mercedes' British driver Lewis Hamilton gets out of his car following a collision with Red Bull's Dutch driver Max Verstappen (unseen) during the Italian Formula One Grand Prix at the Autodromo Nazionale circuit in Monza, on September 12, 2021. (Photo by ANDREJ ISAKOVIC / AFP)
A monzai sprintfutam után az Olasz Nagydíj is váratlan eredményt hozott, a vb-címért küzdő Verstappen és Hamilton veszélyes balesetben esett ki, ami 2012 óta először győzelmet jelentett a McLarennek.
Cikkünk folyamatosan frissül0 bejegyzés

Fordulatos versenyt hozott a Forma-1-es Olasz Nagydíj, miután a szombati sprintfutam kissé megkeverte a kártyákat, és a kerékcserék idején további bonyodalmak alakultak ki. Az edzések alapján toronymagas esélyesnek tűnő Mercedesek már a rajt előtt visszacsúsztak a mezőnyben: Valtteri Bottas motorcsere miatt a pole pozíció helyett a mezőny végére került, Lewis Hamilton pedig csak a 4. kockából várhatta a rajtot, ennek is köszönhetően a csapatnál úgy döntöttek, hosszú első etapra készülnek és kemény keverékű gumikkal kezdték meg a versenyt Hamiltonnal.

Ricciardo vezetett a rajt után Forrás: AFP/Andrej Isakovic

Az első 16 helyen Hamiltontól eltekintve mindenki közepes keverékű gumikkal indult, az alsóházban is csak Robert Kubica, Bottas, valamint a motorcsere miatt a bokszutcából kezdő Pierre Gasly kapott az autójára fehér jelzésű abroncsokat.

Bottas büntetése után a pole pozíciót kissé váratlanul Max Verstappen örökölte meg,

ezzel a verseny esélyesévé vált, de nem nyugodhatott meg, mert Daniel Ricciardo és Lando Norris a két McLarennel a 2012-es Brazil Nagydíj óta a legjobb rajthelyeket szerezte meg, és a csapatnál nem zárták ki azt sem, hogy akár a győzelemért is hajthatnak Monzában.

A verseny rögtön tovább bonyolódott, hiszen Ricciardo a rajtnál az élre állt, Hamilton megelőzte Norrist, majd Verstappent is támadni kezdte, a világbajnoki címért küzdő pilóták össze is értek a Roggia sikánban, ez lehetőséget teremtett Norrisnak, hogy visszavegye Hamiltontól a 3. helyet. Hátrébb Sainz és Giovinazzi balesetbe keveredett, letört az Alfa Romeo első szárnya, ezért a 2. kör végéig VSC volt érvényben. Az olasz pilóta később 5 másodperces időbüntetést kapott.

A küzdelem ténylegesen a 3. kör elejétől indult újra,

Ricciardo, Verstappen, Norris, Hamilton, Leclerc, Sainz, Pérez, Stroll, Alonso és Ocon haladt a pontszerző helyeken, Bottas az utolsó helyről a 14. pozícióba jött fel, utána átmenetileg lelassult a felzárkózása, de a táv harmadánál már pontszerző helyen haladt, kemény keverékű gumikkal.

Először Verstappen szorította ki Hamiltont Forrás: Getty Images/RUDY CAREZZEVOLI/Rudy Carezzevoli

Az élen Ricciardo tartotta a vezetést, Verstappennek nehezére esett DRS-távolságon belül maradni, Norris 3,7 másodpercre maradt le, de Hamilton is csak 4,6-ra volt úgy, hogy kemény keverékű gumikkal haladt. A sprintfutamon látottakhoz hasonlóan a pilóták nehezen kerültek valódi támadási helyzetbe, elsősorban Pérezt volt érdemes figyelni, ahogy a 9. körben megelőzte Sainzot.

Hamiltonnak szóltak, támadni kezdett

A 11. körben Hamiltonnak azt mondta a mérnöke, hogy a vártnál gyorsabban kopnak a közepes keverékű gumik, több sem kellett a hétszeres világbajnoknak, támadni kezdte Norrist, de két kör után ismét visszavett és Verstappenhez hasonlóan beállt 1 másodperces távolságra a McLaren mögé. A Red Bull pilótájának sem volt elképzelése, hogy mit kezdjen az élen álló Ricciardóval.

A mezőny sűrűjében a 12-13. helyezett Ocon és Vettel csatázott, a francia pilóta leszorította ellenfelét a Roggia bejáratánál, ezért 5 másodperces büntetést kapott. Bottas addigra már faképnél hagyta őket, Latifit és a 10. helyezett Alonsót is. A finn pilótát megdicsérte a mérnöke, a forgalomban autózva is hasonló tempóra volt képes, mint az élen állók.

Giovinazzi és Sainz balesete miatt volt először VSC Forrás: AFP/Miguel Medina

Ez elsősorban Verstappennek volt rossz hír, mert a Red Bull szerint sokkal gyorsabb tudott volna lenni a Ricciardo által diktált tempónál, de nem tudta még csak támadni sem ellenfelét, így Hamilton még mindig csak 5 másodpercre volt tőle. A 21. körben Verstappen hibázott is, elfékezte magát a célegyenes végén és a sikánt levágva folytatta az útját Ricciardo mögött.

Verstappen a 22. körben már nagyon küszködött a hátsó gumikkal, Ricciardo ekkor jelezte, hogy mindenképpen tartani tudja az egykerékcserés taktikát. A kör végén mégis kiállt az élről kereket cserélni (keményekre váltott), Verstappen a pályán maradt, de a következő körben őt is behívták a bokszba. A Red Bullnál abban bíztak, hogy gyors kerékcserével a McLaren elé kerülhetnek, ennek ellenére csak 11 másodperc alatt végeztek, így

Verstappen csak a 10. helyre jött vissza, egyebek mellett Bottas is elment mellette, ráadásul ezzel párhuzamosan Hamilton megelőzte Norrist, és kemény gumikkal átvette a vezetést.

A helyzetre reagálva kihívták Hamiltont is kereket cserélni, pont Verstappen elé ért vissza a pályán, a célegyenes végén kifelé szorította a Red Bullt, Verstappen a sikánból kifelé ráhajtott a rázókőre, ami megdobta az autóját, összeakadt a Mercedesszel, és a levegőbe emelkedve mindkét autó a kavicságyban kötött ki.

Alacsony tempóval is veszélyes baleset alakult ki Hamilton és Verstappen között Forrás: AFP/Andrej Isakovic

Az ütközés viszonylag alacsony tempónál történt, de Verstappen autójának hátsó kereke pont eltalálta a Mercedesre szerelt glóriát, ami megvédte Hamilton sisakját, de így is ijesztő, rendkívül veszélyes baleset történt, ami néhány évvel ezelőtt egyértelműen halálos kimenetelű lett volna. Verstappen a rádión azt mondta, hogy „ez történik, ha nem hagy elég helyet”, majd egymáshoz egy szót sem szólva visszasétáltak a bokszba.

A balesetet vizsgálni kezdték a sportfelügyelők, és természetesen a pályára küldték a biztonsági autót, amely mögött Ricciardo, Leclerc, Norris, Pérez, Sainz, Bottas, Stroll, Alonso, Russell és Latifi sorrendben haladtak a pontszerző helyeken. A két bajnoki éllovas kiesése azt jelenti, hogy 5 pontos különbséggel várhatják a következő versenyt, az Orosz Nagydíjat.

Négyesfogat küzdött a győzelemért

Az újraindítás után Ricciardo megtartotta a vezetést, Norris bátor manőverrel megelőzte Leclerc-t, őt hamarosan Pérez és Bottas is követte, ők négyen 3 másodpercen belül üldözték egymást, de

Pérez 5 másodperces időbüntetést kapott szabálytalan előzés miatt. Ennek ellenére maradt a helyén, és akadályozta Bottast, ami a McLarenek malmára hajtotta a vizet.

A hátsó régióban Mick Schumacher ismét hibázott, nekiment Vettelnek, majd megpördült, de mindketten folytathatták a versenyt.

Norris felzárkózott Ricciardo mögé, a rádión jelezte is mérnökének, hogy a csapattársától jobb tempóra van szükség, ezt az ausztrál pilóta is vette és 1 másodperc fölé növelte az előnyét. Norris a 41. körben megkérdezte, hogy jó-e, ha ott marad, ahol van, a mérnöke lényegében igennel felelt, ezzel konzerválták a két autójuk sorrendjét.

Ricciardo magabiztosan vezetett, és az eddigi nehézségeit feledtetve győzött a McLarennel Forrás: AFP/Miguel Medina

A 43. körben Bottas átmenetileg megelőzte Pérezt, de a mexikói pilóta a Roggiából kifelé visszavette a helyét, ezzel őrizte a pályán elfoglalt 3. helyét, ez mind a McLarennek kedvezett, mert így Ricciardo és Norris lélegzetvételnyi előnyhöz jutott. Nyikita Mazepin kiesése miatt átmenetileg ismét VSC-re volt szükség, ez azonban a sorrendet nem befolyásolta.

A sorrend a további körök során már nem változott, Ricciardo megőrizte a vezetést Norris és Pérez előtt, a mexikói pilóta feltartotta Bottast (aki a leintés után megörökölte a 3. helyet a mezőny végéről indulva), Leclerc, Sainz, Stroll, Alonso, Russell és Ocon volt a pontszerzők sorrendje, de Strollt vizsgálták a sportfelügyelők.