Hamilton hibázott, de így is megnyerte az időmérőt Verstappen előtt

Események

Forma-1, Brit Nagydíj, időmérő, Lewis Hamilton, Mercedes
Mercedes' Lewis Hamilton celebrates after finishing first in the sprint race qualifying session ahead of the Formula One British Grand Prix at the Silverstone motor racing circuit in Silverstone, central England on July 16, 2021. (Photo by LARS BARON / POOL / AFP)
Óriási csatában Lewis Hamilton nyerte a Brit Nagydíj időmérő edzését, így ő indulhat az élről a Silverstone-ban debütáló időmérős sprintfutamon. A második helyet Max Verstappen, a harmadikat Valtteri Bottas szerezte meg.
Cikkünk folyamatosan frissül0 bejegyzés

Olyanra az elmúlt években többször is volt példa, hogy vasárnap rendeztek időmérő edzést a Forma-1-ben, olyasmire azonban az 2003-as szezont lezáró Japán Nagydíj óta nem, hogy pénteken zajlott a kvalifikáció. Most azonban újra eljött ez a pillanat, hiszen a Brit Nagydíjon debütált az F1-ben soha korábban nem alkalmazott lebonyolítás, amelynek keretein belül péntekre hozták előre az időmérő edzést, amely ezúttal nem a vasárnapi nagydíj, hanem a szombati időmérős sprintfutam rajtsorrendjéről döntött, így a győztesét hivatalosan nem is lehet pole pozíciósnak nevezni.

Naplementében indult az időmérő

A silverstone-i idő szerint este hat órakor kezdődő kvalifikáció az időpontjától és a felhasználható gumiktól (mindenkinek kötelező volt végig a lágy keveréken köröznie) eltekintve semmiben sem különbözött az utóbbi években megszokottá vált időmérőtől, azaz ugyanúgy három szakaszból állt, az első két etap elején öt-öt kiesővel, a versenyzők pedig hasonlóan komolyan vették, mintha a polc-ért küzdöttek volna, hiszen egy rossz rajthely a sprintversenyre a főfutamra is kihatással lehet.

Az első szabadedzés alapján arra lehetett számítani, hogy a Red Bull és Max Verstappen fogja diktálni a tempót, és a Q1 első fele is ezt támasztotta alá: a holland pilóta egy utolsó kanyaros megcsúszással együtt is 4 tizedet adott Lewis Hamiltonnak és 1:26.751-es idővel azonnal az élre állt. Őt a két Mercedes, majd Charles Leclerc és Sergio Pérez követte. A vezető hármas között folyamatosan változott a helyzet, az utolsó öt percre Alonso fordulhatott rá a negyedik helyen a két Ferrari előtt, akik közül Leclerc kis híján eldobta az autót a célegyenesre vezető kanyarban, ugyanott, ahol korábban Verstappen is megingott.

Úgy tűnt, folytatódik Verstappen dominanciája

Az időmérőre ezúttal öt lágy szett állt minden versenyző rendelkezésére, amelyből egyet kötelezően a Q3-ra kellett tartalékolni, azaz papíron két-két szettet lőhetett el mindenki az első két szakaszban. Ezt Verstappent kivéve meg is tették a versenyzők, miközben a holland nem jött ki a hajrára.

Arra a hajrára, amely jókora változásokat hozott az azt megelőző álláshoz képest: Hamilton 1:26.786-tal 35 ezredre zárkózott riválisára, mögé pedig Leclerc ért oda 3 tizedes hátrányban. A monacói pilótát Pérez, Ricciardo, Sainz, Ocon, Norris, Bottas, Vettel, Alonso, Giovinazzi, Gasly, Russell és Stroll követte a 15 továbbjutó helyen, ami egyben azt jelentette, hogy Cunoda, Räikkönen, Latifi, Schumacher és Mazepin (ő szokás szerint bemutatott egy megpördülést, ezúttal az utolsó mért körének elején) estek ki. Ők ebben a sorrendben állhatnak majd fel az időmérős sprintfutam rajtrácsának utolsó öt helyére.

Amit a kiesőkön kívül még megmutatott a Q1, hogy a pálya állapota képes rohamosan változni, így akik a legvégére hagyják a mért körüket, előnyben lehetnek.

Russell ismét Q3-ba vezette a Williamst

A Q2-ben a Mercedes sokkal jobban kezdett, Hamilton 1:26-6-tal csak 98 ezreddel maradt el Verstappen 1:25.504-es idejétől, és a 262 ezredre levő Bottas sem volt messze a harmadik helyen. Nem úgy Pérez, akinek lemaradása már fél másodperc fölé rúgott. A második szakasz hajrája előtt Gasly, Russell, Alonso, Stroll és Giovinazzi volt a sorrend a kieső helyeken, de a Q1 tapasztalatai alapján semmi sem volt még kőbe vésve.

Meglepő módon a negyedik helyen álló Pérez és az ötödik Vettel a bokszban maradt, megspórolva egy szettet a Q3-ra, és végül nekik lett igazuk, mert mindketten továbbjutottak. Akárcsak George Russell a Williamsben, aki a legutóbbi futamon először tette ezt meg a grove-iakkal, most pedig rögtön másodszor is összejött neki, ráadásul a hetedik helyen. Mindennek Fernando Alonso kevésbé örülhetett, ő ugyanis így pont kiesett, viszont 13. helyen záró csapattársát így is megverte. A 12. helyen Pierre Gasly zárt, a 14. és 15. pozíciót Giovinazzi és Stroll tudhatta magáénak.

Ami az élmezőnyt illeti, Hamilton csendben bejelentkezett a pole pozícióért, és 1:26.023-mal megnyerte a Q2-t az 1:26.315-öt autózó Verstappen előtt. Bottas már több mint 7 tizedet kapott a csapattárstól a harmadik helyen.

A második etapot már Hamilton nyerte

A Q3-ban az első mért köröket Sainz vezette fel, majd következett Pérez és Leclerc. A sort Verstappen zárta, előtte Hamiltonnal és Bottasszal. Hiába volt azonban elméletben a hollandnak a legjobb a pálya, Hamilton 1:26.134-es körével ő sem tudott mit kezdeni, 172 ezreddel elmaradt a hétszeres világbajnoktól és a második helyre jött be, majd arra panaszkodott, hogy a kör végére az első gumik már egyáltalán nem tapadnak, és olyan, mintha az első szárny nem is működne. Itt kell megjegyezni, hogy Verstappen autóján a Red Bull jelentős változtatásokat hajtott végre az első szabadedzés és az időmérő között.

Hamilton és Verstappen után Bottas és Pérez sorjázott az első mért körök után, majd következett Norris, Ricciardo, Russell, Leclerc, Sainz és az első köridejét pályaszélesítés miatt elveszítő Vettel. De még semmi nem dőlt el, hiszen mindenkinek volt még egy lövése, amely során Hamilton tovább szárnyalt és már több mint 2 tizeddel volt gyorsabb korábbi önmagánál a második szektorban, a Vale-kanyarban azonban bemutatott egy jókora megcsúszást, így végül nem tudott javítani, az első helyet azonban így is megtartotta, Verstappen ugyanis csak megközelíteni tudta 75 ezredre.

Bottas megtartotta a harmadik helyet, Pérez pedig pályaszélesítés miatt elbukta a negyediket és csak ötödik lett Norris, Ricciardo, Russell, Sainz és Vettel előtt. A szombati sprintversenyt tehát Hamilton kezdheti majd az élről, miközben a pontversenyt vezető Verstappen rajtolhat mellőle.

Percről percre tudósításunk az eredménytáblázat alatt olvasható!