Verstappen legyőzte a Mercedeseket az év utolsó futamán

Események

Forma-1, Abu-dzabi Nagydíj, rajt
ABU DHABI, UNITED ARAB EMIRATES - DECEMBER 13: Max Verstappen of the Netherlands driving the (33) Aston Martin Red Bull Racing RB16 leads the field at the start during the F1 Grand Prix of Abu Dhabi at Yas Marina Circuit on December 13, 2020 in Abu Dhabi, United Arab Emirates. (Photo by Rudy Carezzevoli/Getty Images)
Max Verstappen nyerte az Abu-dzabi Nagydíjat Valtteri Bottas és Lewis Hamilton előtt. A Red Bull versenyzője a rajttól a célig vezetett, elsőségére senki nem jelentett veszélyt.
Cikkünk folyamatosan frissül69 bejegyzés

Az idén utoljára sorakozott fel a Forma-1-es mezőny verseny rajtrácsára, hogy az Abu-dzabi Nagydíjon zárja le az idei szezont. A pole pozícióból Max Verstappen kezdhette meg a szezonzárót, mellőle Valtteri Bottas, mögüle a második sorból pedig Lewis Hamilton rajtolhatott. A legtöbb kérdés már eldőlt, az egyéni pontverseny második helyéért azonban Verstappen és Bottas még meccselt egyet, valamint a konstruktőri pontverseny harmadik helye is kiadó volt, azért a Racing Point, a McLaren és a Renault csatázott.

Utoljára rajtolt el az idén az F1-mezőny Forrás: Getty Images/2020 Getty Images/Mark Thompson

Ahogyan az ilyenkor lenni szokott, többen lezártak egy fejezetet a pályafutásukban, Kevin Magnussen a Forma-1-től, Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo és Sergio Pérez pedig a csapatától búcsúzott, noha a mexikói pilóta esetében az sem zárható ki, hogy az F1-nek is kénytelen lesz búcsút inteni, hiszen nincs szerződése a következő évre.

Az első tízből a két Mercedes, Verstappen, Sainz és Ocon kezdett a közepes gumikon, a többiek a versenystratégia szempontjából hátrányosabb lággyal kezdtek, míg hátrébb senki nem tette fel a piros oldalfalú Pirelliket, Daniel Ricciardo, Sebastian Vettel, Sergio Pérez és Kevin Magnussen pedig egyenesen a kemény gumin rajtoltak.

A rajtnál Verstapppen megtartotta az első helyet, Bottas hiába nézelődött a belső íven, kénytelen volt besorolni a Red Bull mögé. Mögötte Hamilton maradt a harmadik, Norris a negyedik, Albon az ötödik.

Az első néhány kör során Verstappen kényelmes előnyt épített ki Bottas előtt, aki szintén leszakította magáról Hamiltont. Hátrébb a két Ferrari helyet cserélt, Vettel feljött a 12. helyre, Leclerc visszaesett mögé. A mezőny végén is volt esemény, Sergio Pérez megkezdte a felzárkózást azok után, hogy a 19. helyről rajtolva az első körben visszaesett az utolsó pozícióba.

Verstappen jól jött el a rajtnál Forrás: Getty Images/RUDY CAREZZEVOLI/Rudy Carezzevoli

Albon az ötödik helyen nem igazán tudta beváltani az ígéretét és segíteni Verstappent a Mercedesek szorongatásával, mivel beszorult Norris mögé, és csak a 6. körben sikerült megelőznie a McLarent. Hátránya ekkorra már több mint 5 másodpercre rúgott a harmadik helyezett Hamilton mögött. Ezzel egy időben Ocon a 10. helyen maga elé engedte a kemény gumin nála gyorsabb Ricciardót.

Úgy tűnt, hogy az első és várhatóan egyetlen kerékcserékig semmi nem fog történni, ekkor azonban a 9. körben Pérez alatt megállt a Racing Point. Először csak virtuális biztonsági autós fázis lépett életbe, az élmezőny pedig azonnal a bokszba hajtott a kemény gumikért. Az elején maradt a Verstappen, Bottas, Hamilton, Albon sorrend, az ötödik helyre azonban feljött a keményeken kezdő és még nem cserélő Ricciardo, valamint a két Ferrari is nyert, Vettel a hetedik, Leclerc a nyolcadik pozíciót örökölte meg. Utóbbi érdekes módon nem állt ki a közepes gumikon sem. Pérez kiesése egyébként nagyon érzékenyen érintette a Racing Pointot, amelynek jelentősen csökkentek az esélyei a konstruktőri harmadik hely megőrzésére.

A Ferrarik feljöttek a pontszerző helyekre, de nem tudtak ott maradni Forrás: Formula 1 via Getty Images/2020 Formula One World Championship Limited/Clive Mason

Leclerc kint tartása a VSC alatt az újraindítás után bosszulta meg magát, előbb Sainz, majd néhány kör múlva Stroll, Gasly és Ocon is megelőzte a tapadásért küzdő Ferrarit, amely egészen 12. helyig csúszott vissza. A spanyol ezután Vettelt is levadászta, viszont közben vizsgálat alá került, amiért a VSC alatt feltartotta a bokszutcában a mögötte érkezőket, hogy a csapatnak több ideje legyen lecserélni Norris kerekeit. Ezt az FIA a verseny után tárgyalja.

Az élen eközben Verstappen 5 másodpercre leszakította Bottast, akit Hamilton szorongatott. A Mercedes a verseny előtt elárulta, hogy elővigyázatossági okokból minden Mercedes-motoros autót visszafogtak egy kicsit, mert aggódtak az MGU-K megbízhatósága miatt. Ez Verstappen kezére játszott a versenyen.

A Ferrari végül a 22. körben kegyelmezett meg Leclerc-nek, és kihívta a bokszba kemény gumikért, amelyekkel a monacói az utolsó helyre jött vissza, és több olyan autó is elé került, amely hozzá hasonlóan nem tervezett több kerékcserét. Nem volt túl sok értelme a Ferrari stratégiájának.

Verstappen végig kontrollálta a versenyt Forrás: Getty Images/2020 Getty Images/Giuseppe Cacace

Amikor már úgy tűnt, hogy a vezető négyes szépen elkocsikázik a célig, némi izgalom is került a meccsbe, Verstappen és Hamilton is azt jelentette ugyanis, hogy nem hiszi, hogy kibírják a gumik a végéig. A holland mondjuk ennek ellenére 7 másodperc fölé növelte az előnyét Bottasszal szemben, úgyhogy annyira azért nem spórolt az abroncsokkal.

A kemény gumin rajtolók közül Ricciardo bírta a legtovább. Vettel 35 kör után kijött a 9. helyről közepes keverékért, hogy 10 másodpercre Leclecr-től, a 15. helyre álljon vissza. Ricciardo az 5. helyről az 55 körös futam 39. körének végén látogatta meg a szerelőit, és a két McLaren mögé, a 7. helyre állt vissza sárga Pirelliken.

A gumik miatti dráma végül elmaradt, a vibrációval bajlódó Verstappen 10 másodperc fölé növelte az előnyét Bottas előtt, és tükörsima győzelmet aratott. Mögötte a pontversenyben a második helyet bebiztosító Bottas, majd Hamilton jött be a célba, míg a negyedik helyet a végén a hétszeres világbajnokot megszorongató Alex Albon kaparintotta meg.

Verstappen legfeljebb amiatt lehetett bosszús kicsit, hogy Daniel Ricciardo az utolsó körben megfutotta a leggyorsabb kört, így nem triplázott.

Verstappent nem izzasztották meg Forrás: Getty Images/RUDY CAREZZEVOLI/Rudy Carezzevoli

Lando Norris ötödik és Carlos Sainz hatodik helyének, illetve Pérez kiesésének köszönhetően a McLaren végül előzött, és az övé lett a harmadik hely a konstruktőri pontversenyben. Az első tízet Ricciardo, Gasly, Ocon és Stroll tette teljessé.

Utolsó ferraris versenyén Sebastian Vettel a 14. helyen zárt, míg csattársa, Charles Leclerc a 13. lett.

„Nagyon élvezetes verseny volt. Jól rajtoltunk, onnan pedig csak vigyáztam a gumikra. Az autónak jó volt az egyensúlya, mindent jól csináltunk.

Ami a gumikat illeti, egy kicsit visszavehettem, mert láttam, hogy a Mercedesek lemaradtak. Összességében nagyon erős verseny volt ez a csapat részéről" – értékelt Verstappen.

A Red Bull és Verstappen tökéletesen hajtotta végre a taktikát Forrás: Getty Images/2020 Getty Images/Hamad I Mohammed

„A Red Bull túl gyors volt ma, meglepően gyors.

– nyilatkozta Bottas. – Úgy érzem, nem volt ez rossz futam a részemről, nem követtem el hibákat. A mai csomagunkból nem tudtam volna többet kihozni. Ebből a szempontból ez jó verseny volt, és legalább a csapattársam előtt végeztem. Egy ideje nem álltam már dobogón, úgyhogy ez is jó lesz, habár nem pezsgőzhetünk."

„Nem lehet az összes futamot megnyerni – jelentette ki a harmadik helyezett Hamilton, aki elismerte, koronavírus-fertőzése még éreztette hatását. – Az elmúlt hetek tükrében összességében boldog vagyok a hétvégével. Nyilván nem volt százszázalékos, vagy olyan jó, amilyennek szeretném, de gratulálok Maxnak. Fizikálisan nagyon kemény volt számomra a futam. Egész évben rendben voltam fizikálisan, de ma egyértelműen nem. Örülök, hogy vége, nagy-nagy köszönet a csapatnak a folyamatos támogatásukért. Így is fantasztikus eredmény, hogy mindketten dobogóra állhatunk."

Percről percre tudósításunk az eredménytáblázat alatt olvasható.