Verstappen Kanadában is varázsolt, a Mercedes drámájáról is emlékezetes marad a futam

Max Verstappen, Red Bull
Red Bull Racing's Dutch driver Max Verstappen crosses the finish line to win the 2023 Canada Formula One Grand Prix at Circuit Gilles-Villeneuve in Montreal, Canada, on June 18, 2023. (Photo by Timothy A. CLARY / POOL / AFP)
A címvédő és kétszeres világbajnok Max Verstappen nyerte a vasárnapi Forma-1-es Kanadai Nagydíjat, a holland klasszis pedig az újabb rajt-cél győzelmével tovább növelte az előnyét az összetettben. A Red Bull 100. sikerével végződött versenyt a Mercedes hibái tették izgalmassá, valamint váratlanul magára találtak a Ferrarik, de a 41 éves Fernando Alonsóra és Lewis Hamiltonra nem volt ellenszerük.

A címvédő és kétszeres világbajnok holland Max Verstappen vághatott neki az élről a futamnak, ám mellőle nem Hülkenberg - aki hét év után indulhatott volna az első sorból -, hanem a kétszeres vb-győztes spanyol Fernando Alonso rajtolhatott, ugyanis a Haas pilótája piros zászló alatti gyorshajtásért háromhelyes rajtbüntetést kapott a szombati időmérő után. A második sorból a Mercedes kettőse, Lewis Hamilton és George Russell vághatott neki a 70 körös versenynek.

Verstappen simán eljött a rajtnál Forrás: NurPhoto via AFP/Jakub Porzycki/NurPhoto/Jakub Porzycki

Verstappen a vártnál is simábban jött el a rajtnál, míg Hamilton Alonsót megelőzve feljött a második helyre. A mezőny hátsó felében Sainz és Pérez vívott nagy csatát a 11. helyért, de az időmérő vesztesei nehezen tudtak felzárkózni az élbolyhoz.

Verstappen már a hetedik körben a gumikra panaszkodott, miközben az előnye így is 2,5 másodperc volt a második Hamiltonnal szemben, ami a tizedik körre már négy másodpercre nőtt,

mögöttük Alonso, Russell, Ocon, Piastri, Hülkenberg, Norris, Leclerc és Albon volt az első tíz sorrendje.

Max Verstappen újabb sima rajt-cél győzelmet aratott Kanadában Forrás: Getty Images via AFP/2023 Getty Images/Rudy Carezzevoli

Az élmezőnyből elsőként Hülkenberg állt ki a boxba, majd szinte ezzel egy időben George Russell csapta falhoz az autóját, ami után jött a safety car. Az előzetesen várt eső helyett Mercedes-hibák tették izgalmassá a verserény ezen szakaszát, ugyanis az élről mindenki kiállt keményebb keverékű gumikért, de

Lewis Hamiltont a csapata ráengedte a bokszutcában Alonsóra és kis híján összeütköztek.

Russel végül tudta folytatni a versenyt, de a kerékcsere alaposan felforgatta az élmezőnyt: Verstappen, Hamilton és Alonso mögött Leclerc, Sainz, Pérez, Magnussen és Bottas volt a sorrend. Verstappen az élen zavartalanul futhatta sorra a gyors köröket, miközben a három másodperccel mögötte autózó Alonso a 23. körben megelőzte Hamiltont, és feljött a második helyre.

Hamilton és Alonso csatája is színesítette a Kanadai Nagydíjat Forrás: NurPhoto via AFP/Jakub Porzycki/NurPhoto/Jakub Porzycki

Féltávnál a mezőny hátsófelében Russell már a 11. helyre jött fel a sérült autójával, miközben Magnussen és De Vries egymással csatáztak és ki is tessékelték egymást a pályáról. Mindkettejüknek vissza kellett tolatniuk, hogy aztán az utolsó két helyre essenek vissza.

Az újabb kerékcserét követően Alonso kemény, míg Hamilton lágy gumikat kapott, de mindketten azonos tempót autóztak, némileg megközelítették Verstappent, aki már körökkel korábban arra panaszkodott a csapatrádión, hogy a gumijai nagyon kopnak, ezért időt veszít, de a Red Bull nem hívta ki a boxba, hanem arra buzdította, hogy hajtson tovább. A holland hajtott is, ugyanis húsz körrel a vége előtt nagyjából hat másodperc volt az előnye az üldözőkkel szemben.

A Ferrari azonban váratlanul magára talált, hiszen Leclerc a negyedik, míg Sainz az ötödik helyen állt ekkor.

Váratlanul feltámadtak a Ferrarik, de a dobogótól így is messze voltak Forrás: NurPhoto via AFP/Jakub Porzycki/NurPhoto/Jakub Porzycki

Az utolsó körökben hatalmas izgalmak már nem történtek az élen, így végül összejött a Red Bull 100. sikere, Verstappen pedig sorozatban kilencedik rajt-cél győzelmét aratta, amivel újabb lépést tett a címvédés, valamint a harmadik vb-címe felé.

Ráadásul ez volt a 41. futamgyőzelme a királykategóriában, amivel utolérte a legendás Ayrton Sennát.

A holland klasszis az F1 történetében mindössze az 5. pilóta, aki sorozatban 3 futamon minden kört az élen teljesített (legutóbb Vettel tette meg ezt 2012-ben). Mögötte a Fernando Alonso lett a második, aki idén már hatodik alkalommal végzett az első háromban, míg a harmadik helyre Lewis Hamilton futott be a Mercedesszel, aki sorozatban másodszor állhatott fel a dobogóra. Mögöttük az óriási versenyt futó Ferrarik érkeztek, Leclerc a tizedik helyről rajtolva negyedik, Sainz pedig a 11. pozícióból indulva lett az ötödik, majd Pérez, Albon, Ocon, Stroll és Bottas volt az első tíz sorrendje.

A vb két hét múlva Ausztriában folytatódik.