A Red Bull tarthatatlan volt, de Alonso lett a Bahreini Nagydíj sztárja

auto-prix Horizontal
Third place winner Aston Martin's Spanish driver Fernando Alonso (R) sprays with champagne race winner Red Bull Racing's Dutch driver Max Verstappen on the podium after the Bahrain Formula One Grand Prix at the Bahrain International Circuit in Sakhir on March 5, 2023. (Photo by Giuseppe CACACE / AFP)
A Forma-1 74. szezonjának első futamát rendezték Bahreinben, amiről az élő tudósításunkat ide kattintva olvashatják el. A futam izgalmas volt, de nem az első két helyen, mert azt hamar kisajátította magának a két Red Bull, Max Verstappen rajt-cél győzelmet aratott. A futam drámája Charles Leclerc-é volt, aki a harmadik helyről állt ki technikai problémák miatt. A bahreini este sztárja viszont Fernando Alonso volt, aki első Aston Martinnal teljesített futamán Lewis Hamiltont és Carlos Sainzot is parádésan előzte meg és bejött 2023 első futamán a harmadik helyen.

A Bahreini Nagydíj időmérőjén olyan szempontból nem volt meglepetés, hogy a Red Bull és a Ferrari indulhatott az első két sorból. A villanyfényes verseny rajtja után a címvédő Max Verstappen simán eljött, de a második helyre feljött a ferraris Charles Leclerc, akinek az autójában akkumulátort kellett cserélni a rajt előtt.

Az első kanyarok után Lewis Hamilton megelőzte Fernando Alonsót, akivel saját csapattársa, Lance Stroll ütközött, ami ugyan nem lett végzetes, de a spanyol versenyző egészen a hetedik helyig csúszott vissza.

Öt kör után Verstappen előnye máris négy másodperc fölött volt, mögötte Leclerc, Perez, Sainz volt a sorrend, majd a két Mercedes és a két Aston Martin következett.

Az első kerékcseréket a 10. körtől láthattuk, majd Alonso szép lassan elkezdte támadni George Russellt az ötödik helyért és a spanyol végül a 13. körben meg is előzte a Mercedest. Előlük állt ki a bokszba Lewis Hamilton egy körrel hamarabb.

A két élcsapat közül a Ferrari cserélt hamarabb gumikat, Verstappen követte az olasz csapat versenyzőit, a világbajnok pedig újra a lágy keverékkel tért vissza az aszfaltra, miközben Leclerc kemény keverékűt kapott.

Az újonc Oscar Piastri első futama a 15. körig élt, ekkor technikai hiba miatt kellett kiállnia. A bokszban új kormányt is kapott, de nem sikerült újra beindítani az autóját.

A folytatásban Sergio Perez kezdte el szép lassan ledolgozni a hátrányát Leclerc mögött, a mexikói lágy keverékű gumikkal üldözte a monacói pilótát. Leclerc a 26. körig állta a sarat, amikor Perez kikerülte őt és a mexikói feljött csapattársa mögé, miközben a két Ferrari mögött Hamilton, Alonso volt a sorrend.

Jellemzően a 30. kör után érkeztek a második bokszkiállásra a csapatok, a többség pedig kemény kerekekre váltott. Nagyobb küzdelmet a Mercedesek és az Aston Martinok között láthattunk, amikor Stroll előzte meg Russellt a hetedik helyért.

Eközben hátul Esteban Ocon vesszőfutását figyelhettük, aki a rajtprocedúra során szabálytalankodott, amiért 5 másodperces büntetést kapott, majd ezt nem sikerült jól letölteni, jött egy 10-es, majd ezt sem, így kapott újabb 15 másodpercet.

Az első négy versenyző között nagy különbségek alakultak ki, az ötödik helyért vívott nagy küzdelmet Hamilton és Alonso. A spanyol körökön át kergette a hétszeres világbajnokot, aki többször is visszaverte Alonsót, de a 39. körben már tehetetlen volt.

Alonso és Hamilton így Sainz után eredhettek, de a 41. körben jött a dráma, amikor Leclerc autója technikai hiba miatt lelassult és a Ferrarinak ki kellett állnia.

A virtuális biztonsági autós szakaszban többen még kereket cseréltek, Alonso és Hamilton pedig Sainzot kergették, a két Red Bull utolérhetetlen volt.

Max Verstappen ellen mindenki esélytelen volt Forrás: AFP/Giuseppe Cacace

A 46. körben a hiperagresszív Alonso végül megelőzte Carlos Sainzot, és viszonylag könnyen ellépett tőle, miközben Hamilton egyre közelített az egyetlen, még versenyben lévő Ferrari felé.

A brit pilótának végül nem maradt ideje és lehetősége az előzésre, viszont Lance Strollt is sikerült maga mögött tartania.

2023 első futamát a Red Bull Verstappen, Perez sorrendben nyerte, mögöttük Alonso, Sainz és Hamilton futottak be. A világbajnoki címvédő holland 36. futamgyőzelmét aratta pályafutása során, a 41 éves Fernando Alonso pedig pályafutása során 99. alkalommal állhatott fel a dobogóra.

A futamot Giacomo Agostini, az olaszok 15-szörös gyorsaságimotoros világbajnoka, a motorsport 80 éves legendája intette le Szahírban. A világbajnoki sorozat két hét múlva a Szaúdi Nagydíjjal folytatódik Dzsiddában.