Ahogy mutatkoznak be a 2022-re épített versenygépek, úgy szaporodik a szakemberek által megosztott tapasztalatokat száma is. Az AlpaTauri csapatfőnöke, Franz Tost beszélt arról, hogy az utóbbi idők legdrágább versenygépét építették meg az idei szezonra. Habár a Forma-1 a kiadások csökkentését tűzte ki célul, úgy tűnik ennek a kivitelezése mégis többe kerül, mint az előző években.
A tavaly bevezetett költségvetési limit először 145 millió dollárra, majd az ide évre 140 millió dollárra korlátozza a csapatok pénztárcáját. 2023-ban pedig további 5 millió dollárral fogják vissza a keretet. Az AT03-as AlphaTauri bemutatását követően Tost a következőket mondta:
"A tavalyi év pénzügyi korlátozásai nem jelentettek gondot az istállónak, hiszen még jóval a limit alatt működtünk. Idén viszont nagy fejtörést okozott tartani a megszabott keretet. Úgy tűnik ezek a versenygépek többe kerülnek, mint az elődeik
"Minden csapat számára ugyanolyan kihívást jelent ez, mint nekünk, de ha ez közelebb fogja hozni a mezőnyt, akkor megéri az áldozatot."

A csapatfőnök nem részletezte, hogy pontosan mely elemek okozzák a drágulást, de alapvetően az autók építéséhez szükséges nyersanyagok árában keresendő a válasz.
Tovább növeli a költségeket, hogy az istállók nem nyúlhattak semmilyen korábbi évi dizájnhoz, hiszen soha nem készültek még hasonló kivitelezésű autók.
Az átállás az új szabályoknak megfelelő versenygépek gyártásában 20%-kal teszi drágábbá az összköltséget - a McLaren csapat adatai szerint.
Günther Steiner, a Haas F1 Team csapatfőni úgy számol, hogy mire eléri a költségvetési keret a kitűzött határt, a legnagyobb és a legkisebb csapatok között is csupán 10-20 millió dollár lesz az eltérés az éves büdzsét illetően.
Tost hasonlóan vélekedik Steinerhez, sőt sokkal optimistább: "Szerintem a költségvetési sapka limitjének újabb 5 millió dollárral való csökkentése már az idei szezonban is szemmel látható lesz."
"Különbségeket várok a 2021-es idényhez képest. De azt se felejtsük el, hogy a topcsapatok a tavalyi nyári szünetig ugyanazzal a létszámmal működhettek, mint eddig, amiből jelentős előnyt kovácsolhattak."
Az osztrák szakember szerint van még mit behozniuk:
"Volt kapacitásuk (az élcsapatoknak) amit a kutatásra és a fejlesztésre fordíthattak, különösen a szimulációs eszközök területén. Valamint lehetőségük volt rá, hogy kipróbáljanak többféle megoldást is egy adott problémára velünk ellentétben."

"Mindezeket figyelembe véve azt mondhatjuk, hogy az élcsapatoknak továbbra is lesz némi előnyük, de a lemaradás tőlük csökkenni fog. Ezzel az új korszakkal több akciót fogunk látni a pályán, ami a nézőknek élvezetesebb versenyeket fog jelenteni." - tette hozzá a csapatfőnök.
"Arra számítok, hogy a most folyamatban lévő változások 2023-ra fogják teljesen kifejteni a hatásukat. Addigra minden jelenleg meglévő előnyük el fog tűnni az élen álló istállóknak."
Tost is osztja azoknak a véleményét akik szerint ha valaki rést talál a pajzson, megnyerheti vele a szezont: "Habár látszólag minden szigorúan le van írva a szabálykönyvben, mégis lehetséges, hogy az egyik istálló megtalálja a kiskaput, azt a megoldást amire senki más nem gondolt."
A 2022-es idény viszont nemcsak a büdzsé limitálásáról, hanem a bio üzemanyag mértékének a növeléséről is szól. Ez befolyással lehet az autók teljesítményére, Franz Tost viszont erről is beszélt:
"Nem számítok nagy változásra. Remélem, hogy a Honda idén is olyan fantasztikus munkát fog végezni, mint tavaly. Így nem lesz okunk aggódni a motor teljesítménye miatt."
Az előzetes kalkulációk szerint az üzemanyag összetételének a változtatása csökkentheti a motor teljesítőképességét.
"A legnagyobb módosítás valóban az üzemanyagot érinti, aminek 10%-kal kell több bio alapanyagot tartalmaznia." - zárta gondolatait Franz Tost.