Óriási küzdelmet hozott a Forma-1-es Spanyol Nagydíj első időmérő edzése, az első három helyezett között mindössze 24 ezredmásodperces különbség alakult ki. Nyert a toyotás Jarno Trulli a hazai kedvenc Fernando Alonso, valamint a mclarenes Kimi Räikkönen előtt. 75 ezredes hátránnyal Ralf Schumacher lett a negyedik a másik Toyotával, Michael Schumacher hetedikként végzett a két Williams mögött. Folytatás vasárnap délelőtt.

A megszokott húsz helyett ezúttal csak 18 pilóta teljesítette az időmérő edzést, hiszen az FIA a Spanyol és Monacói Nagydíjtól is eltiltotta a súllyal trükköző BAR-Hondát. Az előző két versenyt vállsérülés miatt kihagyó Juan Pablo Montoya kezdte a tréninget, azaz a pénteki szabadedzésen elszenvedett balesetének semmilyen következménye nem lett. A kolumbiai már bemelegítő körében is agresszívan ment, füstölgőseket fékezett, gyors körében azért jobban figyelt. 1:15.902-vel állította fel az alapidőt.

Az Imolában elsőként kiesett Giancarlo Fisichella következett, az első szektor után 11 ezreddel maradt el Montoyától. A második pontnál 129 ezred volt az előnye, a célban 301. Ideje 1:15.601 volt.

Patrick Friesacher hozta a Minarditól elvárható szintet, ideje messze elmaradt mindenkiétől. +4,705.

Kimi Räikkönen pici hibával kezdte gyors körét, 19 ezredes hátrányban volt Fisichellához képest egy szektor után. A középsőben két tizedes előnyt szerzett, amit a célig közel nyolcra növelt. A finn 1:14.819-cel vette át az első helyet, ami új pályacsúcsot jelent.

Rubens Barrichello, akinek autójában délelőtt motort cseréltek, így végső helyezéséhez képest tíz hellyel hátrébb sorolják majd, az első pontnál 98 ezreddel volt gyorsabb, mint Räikkönen, középen viszont öt tizedet veszített egy kicsi hibának köszönhetően. Az utolsó harmadban sem tudta megközelíteni a mclarenest, 927 ezredes hátránya a harmadik helyet jelentette számára.

Christijan Albersnek sokat kellett korrigálnia a Minardival, számára csak az lehetett a cél, hogy megverje Friesachert. Ez végül nyolc tizeddel sikerült is neki.

A jordanesek közül Tiago Monteiro ment először végig, szépen, kényelmesen, lassan. Éppen csak sikerült megvernie Alberst, azaz Paul Stoddart együttese valóban kezd közeledni a "sárgákhoz". Narain Karthikeyan szokás szerint elverte Monteirót, az indiai 3,7 másodperces hátránnyal ötödiknek ért be.

David Coulthard az első szektorban gyorsabb volt, mint Räikkönen, s a második után is csak három tized volt a hátránya. A pálya utolsó harmadában a skót nagyjából annyit rontott, mint Barrichello, néhány ezreddel kapott ki a braziltól, s ért be negyediknek.

A sauberes Felipe Massa 25 ezredes hátránnyal kezdett, a második szektorban viszont hat tizedes plusz szedett össze. A célban 1,044-et mutatott az óra, nem az ő javára, ami ötödik helyet ért.

A délelőtti szabadedzésen leggyorsabb Ralf Schumacher 135 ezreddel verte Räikkönent az első harmadban, a második pontig ehhez két századot tett hozzá. A német ennek ellenére sem tudta megverni a mclarenest, 51 ezreddel végül elmaradt tőle.

Vitantonio Liuzzi 99 ezredes hátránnyal kezdte gyors körét, amit középen fél másodpercesre növelt. Nagy igyekezetében kicsit el is fékezte magát, így a célig összeszedett még egy újabb másodpercet.

Az új motorral köröző, így szintén tíz helyes büntetéssel számoló Williamsesek közül Mark Webber közel három tizedel volt gyorsabb Räikkönennél a pálya elején, s ebből a második pontig is maradt egy tized. Az utolsó harmad neki sem sikerült igazán, a 223 ezredes plusz a harmadik helyet jelentette.

Nick Heidfeld csapattársához hasonló tempóban kezdett, azaz két és fél tizeddel verte Räikkönent. Neki azonban már csak öt század maradt a fórból a második pontig, előrevetítve, hogy nem fogja tudni megverni a finnt. Nem is sikerült, Webbert viszont lenyomta négy ezreddel.

Jarno Trulli a másik Toyotával 236 ezredes előnnyel nyitott, s ugyanúgy egy maradt neki a második pontig, mint Webbernek. Ő viszont az előtte indulókkal ellentétben kicsit meg tudott őrizni előnyéből, 1:14.795-tel (-0.024) vette át az első helyet.

A kizárások után Imolában végül negyedik Jacques Villeneuve az első szektor után már fél másodperces hátránnyal állt Trulli mögött, amit középen egy másodperccel növelt. Plusz kettővel végül 12. lett, csak a Jordaneket és Minardikat verte meg.

Michael Schumacher 38 ezredet vert Trullira az első szektorban, a második pontnál viszont két tized volt a hátránya. A végén még újabb négy tized jött össze, ami a hatodik helyet jelentette.

A közönség által űzött-hajtott Fernando Alonso -31 ezreddel kezdett, de neki középen is sikerült javítani. Több mint két tizedes előnnyel kezdte az utolsó harmadot, ennek dacára nem tudta elvenni Trullitól az első helyet. 16 ezreddel kapott ki a toyotástól, ez a különbség azonban a vasárnap délelőtti második tréningen simán ledolgozható.