Alapvető tudnivalók az allergiáról

Vágólapra másolva!
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója. Az allergiával küzdő emberek immunrendszere a normálisnál erősebb választ ad egy vagy több, a környezetben megtalálható anyagra. Ezen anyag(ok) - allergének - egészséges emberben semmilyen reakciót nem váltanak ki, a szervezet ártalmatlannak tekinti őket. Az allergiás szervezet ezzel szemben ártalmas anyagként ismeri fel őket, és védekezően lép fel ellenük. Az allergiás betegségek nagyon gyakoriak. Fejlett országokban, így hazánkban is a lakosság 15-20 %-a szenved valamilyen allergiás megbetegedésben.
Vágólapra másolva!

Maga az allergia betegség, hasonlóan a legtöbb megbetegedéshez, nem velünk született. Mindössze a hajlamot örököljük szüleinktől. Tanulmányok kimutatták, hogy amennyiben egyik szülő allergiás, úgy a gyereknek 50% esélye van, hogy maga is allergiás lesz. Két allergiás szülő esetében ez az arány 75%.

Az allergia kialakulásához elengedhetetlen az allergénnel való találkozás. Olyan anyagra, amivel a szervezet soha életében nem találkozott, allergia nem fordulhat elő. Ez azonban nem jelenti, hogy bizonyos anyagoknál már az első találkozáskor ne alakulhasson ki allergiás reakció!

Az allergia gyűjtőfogalom, az immunrendszer megbetegedése. Az alapján, hogy ez hogyan jelentkezik a betegnél, beszélhetünk különböző allergiafajtákról, mint asztma, szénanátha, anafilaxia, ekcéma, stb. A megjelenés mellett az allergiát csoportosíthatjuk a kiváltó tényezők szerint is: rovarcsípés allergia, fémallergia, pollenallergia, fogászati allergia, stb.