Eddie, a Sas után Benjamin, a DJ lehet a téli olimpia egyik nagy kedvence

Horizontal
Jamaica's skier Benjamin Alexander poses for a photo during a training session at the Kolasin ski resort on December 21, 2021. - One Jamaican skier was among a dozen athletes -- including others from far-flung warmer climates like Morocco, Ghana, and East Timor -- competing in Montenegro's Kolasin this week, where skiers were hoping to rack up points in a final dash to qualify for the games in Beijing next year. (Photo by SAVO PRELEVIC / AFP)
Vágólapra másolva!
A Jég veled című filmből megismert jamaicai bobcsapat történetéhez fogható utat járt be Benjamin Alexander, aki 38 évesen az első jamaicai alpesi síző lesz, aki olimpián szerepelhet. Alexander 2015-ben kezdett síelni, de semmi nem állíthatta meg abban, hogy megvalósítsa az álmát, azaz olimpikon váljon belőle. Az ő történetét mutatjuk most be.

Benjamin Alexander nem titkolja, hogy igazi példaképe a fent említett filmben is megszemélyesített Dudley 'Tal' Stokes, aki a jamaicai bobcsapat tagjaként négy olimpián is szerepelt. A Jég veled című film szellemisége újra életre kelhet Pekingben, ahol (ha nem jön közbe a covid vagy valamilyen sérülés) biztosan indul majd a 38 éves sportember.

Benjamin Alexander Angliában, Northamptonban született, de a 2022-es téli olimpián jamaicai színekben versenyez majd.

Alexander mindössze hét éve síel, nincsen főállású edzője, mégis sikerült kivívnia az indulási jogot az óriás műlesiklásban.

A beszámolók szerint félelmet nem ismerő hozzáállásának és egyedi technikájának köszönheti többek között, hogy sikerült kvalifikálnia az ötkarikás játékokra. Színesbőrű sportolóként ráadásul egy alapvetően fehérek uralta sportágban szerzett indulási jogot.

"Qualified Olympics baby" – kürtölte világgá a korábban mérnöknek tanuló, majd DJ-ként dolgozó sportember az Instagram-oldalán mindössze hét évvel azután, hogy életében először síelni indult Kanadába. Saját visszaemlékezése szerint akkor még igazi szuperhősöknek látta azokat, akik leszáguldottak a legmeredekebb lejtőkön is, és ahogy mindenki, ő is rengeteg eséssel jutott túl első síelős óráin.

Benjamin Alexander a léceken Forrás: AFP/Savo Prelevic

„Megkerestem a legkönnyebb pályát, és ugyanazon a pályán mentem újra és újra. Az első körben úgy huszonhétszer estem el, mire leértem. Ez van, gondoltam, innen lehet fejlődni. A nap utolsó körében már csak hétszer estem el, ezt komoly előrelépésnek tekintettem. Az egész ügyhöz ez volt a hozzáállásom, lépésről lépésre fejlődni, minden nap csak egy picit jobbnak lenni."

Alexander jamaicai édesapa és angol édesanya gyermekeként született Northamptonban és a várostól nem messze, Wellingborough-ban nőtt fel.

„Az édesanyám, az édesapám és a testvérem az élete nagy részében gyárakban dolgozott vagy éppen autót vezetett. Hármuk közül senki sem érettségizett különösebben jó eredménnyel" – vallott a családjáról Alexander, aki viszont jó tanuló volt, és ösztöndíjjal tanulhatott előbb fizikát, majd mérnöki karon. Párhuzamosan ezzel DJ-nek állt, előbb az Egyesült Királyságban voltak fellépései, majd a híres amerikai fesztiválon, a Burning Manen volt rezidens, ahol zsinórban tíz éven keresztül lépett fel, de Ibizán is sokat zenélt, ezt megelőzően pedig dolgozott Hongkongban is pénzügyi területen.

Alexander saját elmondása szerint abban a legjobb, hogy mindig újra felfedezi saját magát, megtalálja azokat a tulajdonságait, amivel érvényesülni tud. „Hatvanhét országban jártam, rengeteget utaztam. Mindig imádtam új országokba menni. Korábban DJ-ként fontos volt, hogy jó marketingem legyen, mindig ki kellett találnom, hogy jussak el azokra a helyekre, klubokba, fesztiválokra, ahol szívesen léptem fel. Soha nem volt ügynököm vagy menedzserem, mindig a magam módján próbáltam érvényesülni."

Benjamin Alexander, Jamaica első alpesi síző olimpikonja Forrás: AFP/Savo Prelevic

Alexander gyerekként látta a filmet a legendás jamaicai bobosokról, de igazi kötődése nem volt az országhoz, nagymamája gyakran készített neki helyi fogásokat gyerekkorában, de igazi kötődése csak később alakult ki Jamaica felé. Alexandert többek között a már említett Stokes és az amerikai síelő, Gordon Gray is segítette álmai elérésében. Utóbbi szerint rettenetes a technikája, de a félelmet nem ismerő mentalitása kiemelkedő.

Alexander hamar elmerült a síelés nyújtotta lehetőségekben, rengeteg időt töltött Ausztriában, de közben azon is dolgozott, hogy bekerülhessen a jamaicai olimpiai csapatba. Személyesen is kilátogatott a phjongcshangi olimpiára, ahol még csak szurkolóként vett részt, és még akkor sem gondolt arra, hogy valaha olimpikon lesz, de szépen lassan érlelődött benne a gondolat.

„Egyszer csak félre hívott és azt mondta, Benji, elmondom, mit látok. A technikád egészen fura, soha nem láttam ennél rosszabbat.

Elhitette velem, hogy csak rajtam múlik, mit érek el, ezt elfogadtam, és azóta mindent ennek rendelek alá" – elevenítette fel Alexander 2019-es, egyik első beszélgetését Gray-jel.

Alexander alaposan tanulmányozta a nemzetközi síszövetség adatait, feltérképezte, mikor, milyen versenyeken kell ott lennie, hogy kihasználhassa azt a lehetőséget, hogy a téli sportokban nem éppen eredményes országok sportolói számára is maradnak nyitott lehetőségek a kvalifikációra. Alexander teljesen rácsavarodott az adatbázisra, mindent alaposan kiszámolt.

Benjamin Alexander egy montenegrói versenyen 2021 decemberében Forrás: AFP/Savo Prelevic

Alexander kijutása nem sokon múlt, ugyanis karácsonykor koronavírusos lett, de volt ideje kiharcolni a kvalifikációt egy liechtensteini versenyen, ahol egy minimum szintidőt kellett teljesítenie.

„A Nemzetközi Olimpiai Bizottság próbálja a lehető legtöbb ország sportolóját a legtöbb különböző sportágban elindítani. Engedik, hogy B kategóriás versenyzők is lehetőséget kapjanak. Természetesen nem volt elég egy jamaicai útlevél és a bemondás, hogy tudok síelni.

Nem ujjgyakorlat a dolog, de persze nem is annyira lehetetlen, mint mondjuk az osztrák vagy az amerikai olimpiai csapatba bekerülni. Tiszteletben tartják, hogy nem játszunk egy ligában, de egy jamaicai vagy egy ghánai sportoló jelenléte újabb országokba viheti el a sport szeretetét" – mondta Alexander.

A jamaicai színekben síelő versenyző mindössze a 15. lesz az országból, aki téli olimpián szerepelhet. Elsőként a jamaicai bobcsapat jutott ki 1988-ban, amely a versenyen borult és végül az utolsó lett, de így is bekerült a történelemkönyvekbe.

„Elkötelezettnek kell lenned, mert rengeteg szenvedéssel és megpróbáltatással jár a felkészülés, de büszkén és akaraterővel kell mindezt átvészelni, ezzel a hozzáállással lehet eredményt elérni" – szólt Stokes tanácsa a korábbi DJ-nek.

„Sokan azt mondják, jobb, ha nem találkozunk személyesen a gyerekkori hőseinkkel, de Dudley kivételes ember"

– mondta Alexander a legendás kormányosról. Rengeteggel tartozom annak a csapatnak, amely heroikus küzdelemmel jutott ki az 1988-as játékokra. Az olimpiai felszerelésemet is ők inspirálták."

A legendás jamaicai bobcsapat 1988-ból Forrás: AFP/Georges Gobet

„3748. helyen vagyok a világranglistán, pontosan ott, ahol lennem kell. Sokszor elmondtam, hogy nem az a célom, hogy elvegyem a helyet olyanok elől, akik sokkal többet tettek azért életük során, hogy ott lehessenek az olimpián. Reálisan a pálya teljesítése mellett az a célom, hogy ott legyek a nyitóünnepségen, és lássanak olyanok, akik arról álmodoznak, hogy elérhetetlennek tűnő célokat érjenek el. Szeretném inspirálni a jamaicaiakat, akik már 2026-ra készülnek" – mondta el a céljairól a történelmet író sportoló.

(Forrás: BBC)