Verstappennek nem volt ellenfele, a mezőny hátuljáról is tükörsima győzelmet aratott

Események

Forma-1, Belga Nagydíj 2022, Max Verstappen
Red Bull Racing's Dutch driver Max Verstappen (front) leads the race ahead of Red Bull Racing's Mexican driver Sergio Perez during the Belgian Formula One Grand Prix at Spa-Francophones racetrack at Spa, on August 28, 2022. (Photo by JOHN THYS / AFP)
A Forma-1-es Belga Nagydíjon Lewis Hamilton a rajt után saját magát ejtette ki, a dobogót a hajrában épphogy megtartó Ferrari taktikája pedig ezúttal sem vált be a kettős győzelmet szerző Red Bull ellen.
Cikkünk folyamatosan frissül53 bejegyzés

Nyolc pilóta is rajthelybüntetéssel kezdte a Belga Nagydíjat, így az időmérő végeredményéhez képest alaposan felkavarodott sorrendben kezdték meg a versenyzők a 44 körös Belga Nagydíjat. Carlos Sainz és Sergio Pérez az első sorból, míg Max Verstappen és Charles Leclerc a 14-15. helyről indulhatott, a holland egész hétvégi fölénye alapján pedig arra lehetett számítani, hogy hamar áthámozza magát az előtte autózókon, Pierre Gasly bokszban maradásával pedig egy pilótát máris kipipálhatott.

Sainz, Bottas, Verstappen és Leclerc a lágy abroncsokat választotta kezdésnek, a többiek közepes keverékű gumikkal álltak fel a rajtrácsra. A pénteken és szombaton látott esőfelhőknek nyoma sem volt, így a tavalyi felhőszakadás miatt nem kellett aggódni a verseny során. Ráadásul a napos idő a levegő és az aszfalt hőmérsékletét is jóval a korábban látottak fölé emelte, így ideális körülmények között kezdődhetett el a futam.

A rajt után Sainz megőrizte a vezetését, Sergio Pérez viszont visszaesett, de a Le Combes-ban Hamilton ráhúzta az autóját Alonsóra, aminek következtében mindketten visszaestek, így a mexikói visszakerült a második helyre. A britnek ráadásul fel kellett adnia a futamot. Egy perccel később Nicholas Latifi és Valtteri Bottas akadt össze, a kicsúszásuk után a finn a kavicságyban ragadt, így beküldték a biztonsági autót – a Safety Car alatt Leclerc-t gyorsan kihívta a Ferrari a bokszba közepes abroncsokért.
Verstappen a biztonsági fázis után két körön belül a dobogós helyekre került, majd a 12. körben Sainz bokszkiállása után Pérez elengedte a hollandot, így máris átvette a vezetést. Noha Verstappen gumija láthatóan gyorsan kopott, a Red Bull nem reagált azonnal Sainzra, aki komoly forgalmon próbálta áthámozni magát – sikerrel. Pérez a 15. körben előbb jött ki a lágyabb abroncsokon haladó csapattársánál: a mexikói éppen hogy Leclerc elé, a 3. helyre érkezett vissza.

Egy körrel később a hollandnak is kereket cseréltek, így Sainzot 4 másodperces lemaradásban kezdhette üldözni a második helyen. Pérez és Leclerc közben csatázott a harmadik helyért, a két autó össze is ért, amit követően a monacói autója elkezdett jobban lassulni, Russell is megelőzte, a csapat pedig máris az új kiálláson gondolkodott.
A négy másodpercet Verstappen két kör alatt dolgozta le, a 18. körben már a holland vezette a versenyt, féltávhoz érve pedig már hatmásodperces volt az előnye. Közben Pérez is utolérte Sainzot, és a spanyol nem volt ellenfél a mexikói számára, így a 22. körben Verstappen, Pérez, Sainz, Russell, Leclerc, Alonso, Vettel, Ocon, Albon, Ricciardo volt az első tíz sorrendje.

A 26. körben a Ferrari közvetlenül egymás után mindkét pilótájának kereket cserélt: Sainz a kemény, Leclerc a közepes abroncsokat kapta, és a 4. valamint a 7. helyre tértek vissza. Két körrel később válaszolt Pérezzel a Red Bull, az új keményeken Sainz elé három másodperccel került vissza a pályára. Russell-lel újabb két kört várt a Mercedes, a brit Sainzot kilenc másodperccel követte a kerékcsere után.
Az esetleges biztonsági fázist megelőzve Verstappennel is reagált a Red Bull, akinek csapattársával szemben 8 másodperc volt az előnye a bokszkiállás után. Ugyanebben a körben Leclerc Ocon után Vettelt is megelőzte, Russell-lel szemben azonban 13 másodpercet kellett volna ledolgoznia ugyanennyi kör alatt.

A britnek azonban inkább előre kellett tekinteni, ugyanis Verstappent leszámítva ő volt a leggyorsabb a mezőnyben, így fokozatosan közeledett Sainzra. Amíg utol nem érte, addig a hetedik helyért zajlott óriási csata: Vettelt zárta francia szendvicsbe Gasly és Ocon, az Alpine pilótája pedig egyszerre mindkét riválisát meg tudta előzni. Mögöttük az utolsó pontszerző helyért is komoly harc folyt: Albon mögött Stroll, Norris, Csou, Cunoda és Ricciardo is egymáshoz képest egy másodpercen belül haladt.

Russell zárkózása közben két másodpercnél állt meg, a 39. körben ezt a távolságot elérte a brit Sainzcal szemben, ám ennél közelebb úgy tűnt, nem tud kerülni. Verstappen eközben 17 másodpercesre növelte az előnyét Pérezzel szemben, akinek további kilenc volt az előnye a második helyen. Végül maradt ez az első három sorrendje, hiszen Russell nem tudta megtámadni a Ferrarit, a brit mögött pedig az utolsó körben az extra kiállás ellenére a leggyorsabb kör megszerzésére nem képes Leclerc, Alonso, Ocon, Vettel, Gasly és Albon szerzett még pontot a Belga Nagydíjon.

A leintés után aztán jött a slusszpoén: Leclerc nemhogy nem tudta elvenni Verstappentől a leggyorsabb kört, még bokszutcai sebességtúllépésért 5 másodperces büntetést kapott. Így a plusz egy pont helyett mínusz kettővel zárt az ötödik helyet jelentő tízhez képest a monacói, hiszen Alonso mögé került a végleges sorrendben, és Ocont is csak hét tizeddel előzte meg.

Percről percre tudósításunk az eredménytáblázat alatt olvasható!