Spában is folytatódik a Mercedes-Red Bull csata, de Hamilton csak a 18. lett

Események

Forma-1, Belga Nagydíj, Valtteri Bottas, Mercedes, péntek
Mercedes' Finnish driver Valtteri Bottas drives during the first practice session of the Formula One Belgian Grand Prix at the Spa-Francorchamps circuit in Spa on August 27, 2021. (Photo by KENZO TRIBOUILLARD / AFP)
Száradó pályán rendezték meg a Belga Nagydíj első szabadedzését, amin végül Valtteri Bottas és Max Verstappen révén ismét a Mercedes és a Red Bull zárt az élen, de a csapatok eltérő programjai miatt zavaros sorrend alakult ki.
Cikkünk folyamatosan frissül0 bejegyzés

Mostoha időjárási körülmények közepette rendezték a Belga Nagydíj első szabadedzését: a 11:30-as kezdés idején 20 foknál alacsonyabb volt a pálya hőmérséklete, a levegő pedig nem érte el a 15 fokot, ráadásul a szezon leghosszabb aszfaltcsíkja helyenként még nedves volt a korábbi esők miatt.

Bottas kezdett az élen Forrás: AFP/Kenzo Tribouillard

Ennek köszönhetően a pilóták nem siettek ki a pályára, Marcin Budkowski, az Alpine technikai igazgatója a Sky Sportsnak ki is jelentette, hogy várják, hogy az ellenfelek megmutassák nekik, milyen is a tapadás, de sokáig ők sem várhattak, mert a további előrejelzésekben is szerepel eső, ezért ki kellett használniuk, hogy a pálya az első 10 perc során felszáradt.

Néhány kör után leváltották a pilóták az intermediate abroncsokat,

a közepes és főleg a kemény abroncsok kerültek előtérbe, majd az utolsó negyedórára már feltették a lágyakat is. Ennek köszönhetően az eredményekből nehéz olvasni, sőt, a csapatok teszteltek is, a Mercedes például nagyobb leszorítóerejű hátsó szárnnyal küldte ki Lewis Hamiltont, aki így az egyenesekben lassabb is volt csapattársánál, Valtteri Bottasnál.

A Red Bull a bal első keréknél tesztelt új alkatrészeket, szokatlan módon az intermediate abroncsokkal együtt is flow-vis festékkel vonták be Max Verstappen autóját, részben ezért a holland pilótának sokáig nem volt mért köre, később viszont kemény és lágy abroncsokkal is az élmezőnyben autózott.

A nehéz körülmények miatt előfordultak botlások,

de nagyobb baleset nem történt. Kimi Räikkönen és Cunoda Juki megpördült a La Source-kanyarban, majd a finn pilóta nekiment a bokszutca bejáratánál a falnak. Charles Leclerc megcsípte a kavicságyat, és sok kavicsot hordott fel a pályára.

Lando Norris a legendás Eau Rouge-ban Forrás: AFP/John Thys

Az eső fenyegetése egészen az edzés végéig megmaradt, rádióüzenetek szerint a kör elején ismét esni kezdett, ettől függetlenül a versenyzők még 5 perccel a leintés előtt is képesek voltak javítani az eredményeiken.

Végül a Mercedes pilótája, Bottas bizonyult a leggyorsabbnak 1:45.199-cel lágy gumikon,

Verstappen 0,164 másodperces lemaradással a 2. helyezett lett, a kanyargós 2-es szektorban gyorsabbnak is bizonyult az ellenfélnél, de a gyors 1-es és 3-as szektorban a finn pilóta bizonyult jobbnak. A 3. helyre a Spában általában jól szereplő Pierre Gasly ért oda kereken 0,5 másodperces hátránnyal.

Az eredményeknél ezúttal fontosabb volt, hogy a csapatok száraz pályán is tapasztalatokat szerezzenek és különböző konfigurációkat tesztelhessenek, ennek is köszönhető, hogy Hamilton csak a 18. helyen zárt, látható műszaki probléma vagy komolyabb hiba egyik versenyzőt sem hátráltatta. Kérdés, hogy a továbbiakban milyen időjárási körülményekkel kell megbirkózniuk.

Percről percre tudósításunk az eredménytáblázat alatt olvasható!