Hamilton elsőségéhez nem fért kétség, hat tizedmásodperces előnnyel szerezte meg az első rajtkockát a Kínai Nagydíjra. A 2. helyre Daniel Ricciardo jött be, megelőzve csapattársát, Sebastian Vettelt, valamint a sokat hibázó Nico Rosbeget. Kimi Räikkönen már a Q2-ben búcsúzott.
Cikkünk folyamatosan frissül30 bejegyzés
09:42
április 19, 2014

Jön az időmérő

Üdvözöljük kedves Olvasóinkat a sanghaji időmérőről készített tudósításunkban! Az előző három kvalifikációt a Mercedes uralta, de a körülmények ma talán lehetővé teszik, hogy a többieknek is több sikerélmény jusson.

09:44

Ismét az esőé a főszerep

Ez a negyedik időmérőn 2014-ben, és a harmadik, amelyet az eső ural. A Williamsnek ez például nem kedvezett korábban. Az utolsó edzést is esőben rendezték, és az élmezőny nagy része alig körözött, aminek több oka volt: kerülték a kockáztatást, spóroltak az esőgumikkal, és a Pirelli szerint mivel vasárnap száraz pályára lesz beállítva az autók többsége, nem sok értelme lett volna a gyakorlásnak vizes pályán.

09:44

Már mind a 16 autó a pályán van, mindenki inter gumikon. Alonso, Button, Sutil, Räikkonen, Vettel és Magnussen újakon, van, a többiek használtakon.

09:44

Ericsson időmérős

Ericsson időmérős részvétele miatt aggódott a csapat, mert az autójában felfedeztek egy hibát, de sikerült helyrehozniuk. 8 perc múlva kezdődik a kvalifikáció!

09:46

Maldonado nem vezethet

A Lotus szerelőinek nincs elég ideje kijavítani a délelőtti műszaki hibát, a motor sincs még beszerelve az autóba. A venezuelai pórul járt azzal, hogy egyelőre sokkal tovább tart a korábbinál bonyolultabb belső elrendezésű autók szerelése. Amúgy is kapott volna egy öt rajthelyes büntetést Gutiérrez bahreini felborítása miatt, szóval nagyon sokat nem vesztett.

09:57

Még mindig esik

Alighanem az egész edzésen esőgumikat kell használni. A levegő 14 fokra hűlt, az aszfalt 16-ra.

10:00

Elkezdődött az időmérő

Öt autó azonnal kiment a pályára, a két Marussia, a két Caterham és Gutiérrez a Sauberrel.

10:02

Nem egyértelmű, milyen gumi kell

Egyesek interen, egyesek esőgumin jöttek ki a pályára.

10:03

Sok a kicsúszás

Kobajasi és Rosberg is elhagyta a pályát, de gond nélkül visszatértek rá. Ricciardo szerint az extrém esőgumi a jó választás.

10:05

Rossz a Mercedes telemetriája

Rosberg autója nem küld adatokat a bokszba. A német extrém esőgumin köröz éppen.

10:07

A Mercedesek az élen

Eddig 17 versenyzőnek van mért köre, az élen Rosberg, Hamilton, Bottas, Vettel, Hülkenberg és Massa.

Vettel elhagyta a pályát az újabb gyors körében az utolsó kanyarban, de gond nélkül folytatja.

10:09

Alonso a harmadik

A spanyol hátránya közel hét tized Rosberghez képest. Pérez is elrontja a hajtűkanyart, Ricciardo a rossz tapadásra panaszkodik rádión.

10:10

Vettel megközelítette a Mercedesket

A négyszeres világbajnok feljött harmadiknak, hátránya 245 ezred.

10:15

Már Vettel vezet

A német Red Bull versenyző futott egy 1:55,926-os kört, ami bő 4 tizeddel jobb Rosbergénél.

10:17

Hamilton az élre ugrott

A brit ideje 1:55,519, ami bő 4 tizeddel jobb Vettelénél, és fél másodperccel Rosbergénél.

A két kiscsapat versenyzőin kívül még Vergne áll kieső helyen.

10:21

Vége a Q1-nek

Hamilton nyerte az időmérő első szakaszát Hülkenberg előtt.

A kiesők: Gutiérrez, Kobajasi, Bianchi, Ericsson, Chilton.

Maldonado nem tudott kijönni műszaki hiba miatt, ezért ő fog az utolsó helyről indulni holnap.

Tarolnak a Mercedesek

Hamilton 1,4 másodperccel vezet a második helyezett Rosberg előtt. A további sorrend: Alonso, Bottas, Grosjean, Raikkönen, Kvyat, Magnussen, Vergne.

10:34

Vettel a második

A Red Bull négyszeres világbajnoka 7 tizedre megközelítette Hamiltont, és 4 tizeddel megelőzte Rosberget.

10:36

Eddig ők állnak kieső helyen

Magnussen, Sutil, Vergne, Hülkenberg, Massa, Pérez. Az élen a helyzet változatlan.

10:39

Hamilton fölénye hatalmas

A brit tovább javított 1:54.029-re, így már közel fél másodperc az előnye Vettel előtt, és 1,3 másodperc Rosberg előtt.

10:41

Vége a Q2-nek

Hamilton nagy előnnyel nyerte Vettel és Rosberg előtt.

A kiesők: Räikkönen, Button, Kvyat, Sutil, Magnussen, Pérez.

Esőben is nagy a tempó

A Pirelli kiírta a Twitterre, hogy Bottas 316 km6h sebességet ért el az egyenesben.

10:50

Elkezdődött a Q3

A Mercedesek, a Red Bullok, Alonso és Grosjean intereken jött ki, a többiek esőgumin.

A Mercedes azt mondja a versenyzőinek, hogy enyhe eső érkezik.

10:52

Räikkönennek a váltóval gyűlt meg a baja

A finn valószínűleg azért esett ki a Q2-ben, mert nem tudott rendesen leváltani a Ferrari rakoncátlankodó sebességváltójával, ráadásul nem volt tiszta az utolsó gyors köre, mert elfékezéssel kezdődött, és egy másik autó vízfüggönyében ment szinte végig.

10:54

Hamilton vezet

A brit Mercedes versenyző 6 tizeddel veri Vettelt, és 8 tizeddel Rosberget. A további sorrend: Ricciardo, Alonso, Massa, Bottas, Vergne, Hülkenberg.

10:58

Rászóltak Hamiltonra

Azt mondta neki a csapat rádión, hogy Rosberg a 7-es kanyarban gyorsabb nála.

11:02

Vége az időmérőnek

Hamilton nyerte a kvalifikációt nagy fölénnyel Ricciardo, Vettel, és Rosberg előtt. A brit előnye 6 tized az ausztrál előtt.

Nico Rosberg a végén nem tudott egy jó kört összerakni, pedig kettőször is próbálkozott, de mindkettőben több hibát vétett, Az utolsó próbálkozásánál meg is pördült az utolsó kanyarban, mert ráment a rázókőre.

Az eredmények

Kínában Lewis Hamilton került ki győztesen a Mercedes házi csatájából, magabiztosan kaparintotta meg az első rajtkockát a versenyre, miközben Nico Rosberg több hibát is elkövetett, így csapattársán kívül a két Red Bulltól is kikapott. Hamilton az esőben az összes etapban a leggyorsabbnak bizonyult, és a Q3-ban hat tizedmásodperces előnnyel végzett az élen.

"Egyértelműen esőben a legjobb érzés az ilyen eredmény. Nagyon csúszós volt az aszfalt, próbáltam megtalálni a tapadást, és nem hibázni. Kemény időmérő volt, de élveztem. Nagyszerűen ment az autó, bár akad néhány dolog, amin javíthatunk" - mondta.

Ricciardo, Hamilton, és Vettel az időmérő után. Kattintson a képre, galéria nyílik! Forrás: AFP/Goh Chai Hin

Rosbergnek nem sikerült hiba nélkül teljesítenie, ráadásul a Q3-ban több alkalommal rontott, az utolsó körében a célegyenesre fordulva meg is pördült. "Túl keményen hajtottam a végén, de amúgy is lassabb voltam abban a körömben (a legjobbhoz képest). Próbáltam egy csoda folytán visszahozni némi időt, de nem sikerült. Nem sokat számított" - nyilatkozta. A fékekkel viszont meggyűlt a baja, ezért küszködött az utolsó szektorban, amelyben a legkeményebb féktáv található. Mindazonáltal nem erre fogta a 4. helyet, a fő problémáját ugyanis az jelentette, hogy "összességében nem volt elég gyors."

A két Red Bull közül ismét Daniel Ricciardo volt a gyorsabb, az ausztrál ráadásul fél másodpercet vert négyszeres bajnok csapattársára. "Eleinte nem éreztem úgy, hogy sikerült alkalmazkodnom a körülményekhez, de az utolsó garnitúra intermediate gumi meghozta az áttörést" - közölte.

Fernando Alonso az 5. helyre hozta be a Ferrarit, és abban bízik, hogy ha a Mercedesekkel nem is, a Red Bullokkal felveheti vasárnap a versenyt. A maranellóiak másik autójával viszont Kimi Räikkönennek nem sikerült bejutnia a Q3-ba - a csapat szerint részben amiatt, hogy a leváltásokkal gondok voltak.

Lewis Hamiltoné a pole pozíció Sanghajban Forrás: Mercedes GP

A 6. és 7. pozícióból a Williamsek indulhatnak Felipe Massa-Valtteri Bottas sorrendben, ami azért meglepő kissé, mert az FW36-nak korábban nem feküdt a vizes pálya. Massa hozzátette, hogy a fejlődés részben az új alkatrészeiknek köszönhető.

A Q3-ban Nico Hülkenberg és Jean-Eric Vergne mellett még Romain Grosjean képviselte magát, így a Lotus annak ellenére elégedett lehet, hogy Pastor Maldonado pályára sem tudott hajtani az utolsó edzésen elszenvedett műszaki hiba miatt, amelyet a szerelők nem tudtak időben kijavítani. A McLaren ellenben csalódottan zárta a napot, mivel Jenson Button és Kevin Magnussen időmérője egyaránt véget ért a Q2-ben.

Az időmérőről élőben készült, részletes összefoglalónkat az eredménytáblázat alatt olvashatják.