A Spanyol Nagydíj szombat délelőtti szabadedzésén Sebastian Vettel volt a leggyorsabb, de mögötte meglepetésre egy Williams és egy Sauber végzett, míg Hamiltont feltartották, ezért nem tudott bekerülni az élmezőnybe.
Cikkünk folyamatosan frissül28 bejegyzés
12:18
május 12, 2012

Ricciardo az élen

Egyre többen futnak mért kört, jelenleg a Toro Rosso versenyzője a leggyorsabb, 1:25.672-vel.

12:45

Negyed óra múlva kezdődik az edzés

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Spanyol Nagydíj szombati szabadedzéséről élőben készülő tudósításunkban! Tegnap Jenson Button futotta meg a legjobb időt, 1:23.399-es idővel, őt Vettel és Rosberg követték. Az összefoglalót és az eredményeket itt olvashatják.

12:48

Ismét jó idő van

A pénteki edzésekhez hasonlóan most is szép idő van, süt a nap, eső nem várható. A levegő 25, a pálya 29 fokos.

12:56

A gumik ismét kulcsszerepet kaphatnak

A csapatok egyik fő feladata ezen az edzésen is az lesz, hogy a gumik viselkedését megértsék. Tegnap több csapatnak is meggyűlt a baja a kemény gumikkal, Button egyszerűen nem tudta működésre bírni őket. A Mercedes is a gumikopással küszködött.

12:59

A hosszú etapokon gyors a Lotus

Räikkönen az ötödik, Grosjean a hatodik helyen végzett tegnap délután. A finn azt mondta, ez volt az idei legjobb pénteki edzésnapjuk, különösen a hosszú etapokon mutatott teljesítménnyel elégedettek.

13:01

Elkezdődött az edzés

A mezőny nagy része megtett egy ellenőrző kört, majd visszatértek a bokszba. A McLarenek és a Ferrarik egyelőre nem hajtottak ki.

13:03

A Lotustól tart a McLaren

Szerintük nem a Red Bull lesz a legnagyobb ellenfelük ezen a hétvégén. Räikkönen egyébként különösen a lágy gumikon volt gyors pénteken. A Sauber is bizakodó, tegnap a 15 körös etapon jó tempót diktáltak.

13:05

Egyelőre mindenki a kemény gumin

Webber autóját bekenték a neonzöld áramlásjelző festékkel. Hamilton az egyetlen, aki még nem hajtott ki a pályára.

13:08

Melegszik a pálya

Már 32 fokos, és a Williams szerint a levegő hőmérséklete is elérte a 30 fokot.

13:09

Mindkét McLaren az új orr-részt használja

Végül Hamilton is kihajtott a pályára egy ellenőrző körre. Buttonhoz hasonlóan az ő autójára is a tegnap tesztelt, magasabb orr-részt szerelték fel. Alonso ismét kihajtott a pályára, egy újabb lassú kört fut, a többiek egyelőre a bokszból figyelik az eseményeket.

13:13

Hamilton a hátsó fékeket is kicseréltette

A pénteki szabadedzések után általában csak az első fékeket szokták kicserélni, Hamilton azonban megkérte a McLarent, hogy a hátsókat is cseréljék ki, tegnap ugyanis sokszor elfékezte magát. Amikor a bokszba hajtott, hallható volt, ahogy még nyikorognak a hátsó fékek.

13:20

Grosjean leparkolta a Lotust

A francia a 10-es kanyar után állította le az autóját. A csapat rádión közölte vele, hogy az üzemanyagnyomással vannak problémák, ezért állt meg az autó.

13:22

Még senki sem tette fel a lágy gumikat

A kemény Pirelliken egyelőre Pérez a leggyorsabb 1:24.554-el, őt Maldonado követi csupán 17 ezredes lemaradással. A harmadik helyen álló Rosberg hátránya már majdnem négy tized.

13:26

Hamilton kiszélesítette a pályát

A 3-as kanyarban fordult a kelleténél szélesebben, ezért kicsit lecsúszott a pályáról, de gond nélkül folytatni tudta a körözést. Újabb mért köre már jobban sikerült, feljött a harmadik helyre.

13:30

Alonso is megtette első mért körét

Rögtön a harmadik helyre jött fel Pérez és Maldonado mögé, hátránya másfél tized. Vettel azonban egyből befért elé, ő csupán 74 ezreddel marad el a Saubertől.

13:32

Rosberg az élen a lágy gumikkal

Az élversenyzők közül ő váltott először a lágy abroncsokra, 1:24.070-es idővel vette át a vezetést. Különösen a harmadik szektorban volt gyors, ott négy tizedet hozott. Hamilton kormányát kicserélték a bokszban.

13:35

Button a tapadásra panaszkodik

Kigyorsításnál a McLaren hátsó kerekeinek tapadása nem megfelelő. Közben a két Toro Rosso is lágy gumikra váltott.

13:39

Pérez visszavette a vezetést

1:23.742-t futott a lágy gumikon. A második helyre fellépő Vergne 91 ezreddel maradt el tőle, Ricciardo ideje pedig a negyedik helyre volt elég.

13:41

Vettel ülését ki kellett szedni

A Red Bullban egy olyan vezérlőegység romlott el, amely az ülés alatt van, ezért azt ki kellett szerelni. A német csak hat kört tett meg, egyelőre nem tudja folytatni a körözést. Schumacher küzdött az autójával a lágy gumikon futott első mért körén, többször megcsúszott, ideje csak a 9. helyre volt elég.

13:46

Megjavították Vettel autóját

A német ismét a pályára hajtott a kemény gumikon. Grosjean is készülődik a Lotus bokszában, úgy tűnik, még ki tud hajtani a pályára az edzés végén.

13:49

Valószínűleg sok benzin van a Red Bullokban

A szabadedzéseken általában jobban megtankolják az autót, mint az ellenfeleik. Valószínűleg most is ez a helyzet, Vettel a 6., Webber a 11.

13:52

Alonso a második a lágyakon

1:23.807-es ideje csak 65 ezreddel marad el Pérezétől. Őket Vergne, Rosberg, Ricciardo és Maldonado követi.

13:54

Räikkönen feljött a negyedik helyre

A finn autójára is feltették a lágyakat, 1:23.936-os időt futott. Massa első mért köre a lágy gumikon a hatodik helyre volt elég.

13:56

Hamilton feltartották a gyors körén

Az első két szektorban ő volt a leggyorsabb, nagy valószínűséggel az élre állt volna, de Räikkönen és Karthikeyan akadályozta őt az utolsó szektorban.

13:58

Maldonado az élen

1:23.336-os időt futott a Williamsszel. Ez a hétvége eddigi leggyorsabb köre.

14:01

Vettel állt az élre az edzés végén

Utolsó körében 1:23.168-as időt futott, 168 ezreddel előzte meg Maldonadót. A másik Red Bull-lal Webber is feljött a negyedik helyre.

14:02

Vége az edzésnek

Az első tíz sorrendje: Vettel, Maldonado, Kobajasi, Webber, Pérez, Alonso, Vergne, Button, Räikkönen, Rosberg. Hamilton csak a 16. helyen végzett, de a leggyorsabb körében feltartották. Schumacher a 17. helyet szerezte meg, 1,6 másodperces lemaradással. Grosjean végül nem tudott ismét kihajtani a pályára, így ő mért kör nélkül zárta az edzést.

14:09

Az összefoglaló

Úgy tűnik, a Red Bull és Sebastian Vettel a Spanyol Nagydíjon is jó eséllyel pályázik a pole pozíció megszerzésére: miután mindkét tegnapi edzésen a második helyen végzett, szombat délelőtt senki nem tudott gyorsabb lenni nála. Őt meglepetésre a williamses Pastor Maldonado és a sauberes Kamui Kobajasi követték.

A hétvége első napjához hasonlóan napos időben, 30 fok körüli hőmérsékletben zajló edzésen sokáig a középcsapatok versenyzői foglalhatták el az első pozíciókat, Vettel csak az utolsó körében tudott az élre állni. A német a legtöbb ellenfelénél később váltott a lágy gumikra, egy ideig ugyanis a bokszban kellett várakoznia, miközben egy meghibásodott vezérlőegységet szereltek az autójában, az ülése alatt. A másik Red Bullban Mark Webber a negyedik legjobb időt futotta, lemaradása azonban több mint négy tized volt csapattársához képest.

Vettelhez hasonlóan Maldonado is az utolsó pillanatokban futotta meg leggyorsabb körét a lágy gumikon, a Sauber formája azonban az egész edzés során biztató volt: a gyakorlás első fél órájában Sergio Pérez diktálta a tempót a kemény gumikon, majd egy ideig a lágyakon is ő volt a leggyorsabb. A mexikói végül több mint fél másodperces hátránnyal végzett az ötödik helyen, Kobajasi utolsó köre viszont kevesebb mint két tizeddel maradt el Vettelétől.

A Barcelonában bevetett fejlesztéseikhez nagy reményeket fűző Ferrari ezúttal jobban szerepelt, mint általában a szombati edzéseken: bár lemaradása több mint hat tized volt, Fernando Alonso a hatodik legjobb időt autózta, Felipe Massa pedig 11. lett.

Forrás: Red Bull

Az edzés végeredményét látva nem lehet túlságosan elégedett a McLaren - Jenson Button a 8., Lewis Hamilton a 16. helyen végzett -, reményt adhat nekik azonban, hogy Hamilton biztosan az élmezőnyben végzett volna, ha leggyorsabb mért körének utolsó szektorában nem ragad be Kimi Räikkönen és Narain Karthikeyan mögé. Az edzésen egyébként mindkét McLaren-versenyző a pénteken tesztelt, magasabb orrkúpot használta.

Az egykörös tempót tekintve általában a legjobbak közé tartozó Mercedes ezúttal nem remekelt, Nico Rosberg 9 tizedes lemaradással végzett a 10. helyen, a lágy gumikon szemmel láthatóan küszködő Michael Schumacher pedig csak a 17. lett, bár a Red Bullnál úgy vélték, sok benzin volt az autójukban. A Lotusnál csak Kimi Räikkönen tudott mért kört futni - az ő ideje a 9. helyre volt elég -, Romain Grosjean autója ugyanis még az edzés elején megállt. Az üzemanyagnyomással voltak problémái, és többször már nem is tudott kihajtani a pályára.

Az edzésről élőben készült részletes beszámolónkat az eredménytábla alatt olvashatják.