Rég nem látott izgalom és káosz után dőlt el az első Las Vegas-i Nagydíj

F1 Grand Prix of Las Vegas - Race GettyImageRank1 Turn Motorsport Formula One Racing Driving Netherlands USA Monaco Nevada Las Vegas Formula One Grand Prix Leading Photography Red Bull Racing Red Bull RB19 Topix Bestof One Max Verstappen PersonalityInQueu
LAS VEGAS, NEVADA - NOVEMBER 18: Max Verstappen of the Netherlands driving the (1) Oracle Red Bull Racing RB19 leads Charles Leclerc of Monaco driving the (16) Ferrari SF-23 at turn one during the F1 Grand Prix of Las Vegas at Las Vegas Strip Circuit on November 18, 2023 in Las Vegas, Nevada. Chris Graythen/Getty Images/AFP (Photo by Chris Graythen / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
Az idei szezon egyik legizgalmasabb csatáit hozta a dobogóért és a futamgyőzelemért az első Forma-1-es Las Vegas-i Nagydíj, amelyet a háromszoros világbajnok Max Verstappen nyert. A Red Bull holland pilótája mögött a Ferrari versenyzője, Charles Leclerc szenzációs teljesítménnyel szerezte meg a második helyet a mexikói Sergio Pérez előtt.

Az első Las Vegas-i Nagydíjon Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője indulhatott a pole pozícióból, Carlos Sainz rajtbüntetése miatt pedig a háromszoros világbajnok Max Verstappen rajtolhatott a második rajtkockából. A Red Bull holland pilótája jól kapta el a rajtot és már az első kanyar után letolta Leclerc-t a pályáról és átvette a vezetést, amiért később öt másodperces büntetést kapott. Azonban

a rendkívül csúszós pálya miatt tartogatott még drámai jeleneteket a rajt. Az első kanyarban Sainz Hamiltonnal koccant, míg Alonso megforgott és Sergio Pérezzel ütközött.

Az Aston Martin spanyol versenyzője az utolsó előtti helyre esett vissza, eközben csapattársa, Lance Stroll volt a rajt legnagyobb győztese, aki tíz helyet javítva feljött a kilencedik pozícióba.

Káosszal indult az első Las Vegasi-i futam Forrás: Getty Images via AFP/2023 Getty Images/Chris Graythen

A törmelékek eltakarítása miatt virtuális biztonsági autós szakasz következhetett, majd nem sokkal később Norris csapta falnak az autóját. A baleset után a McLaren pilótáját a pályakórházba szállították további vizsgálatokra.

A 12. körben Verstappen autózott az élen, mögötte Leclerc, Russel, Gasly, Albon, Sargeant, Ocon, Piastri, Magnussen és Hamilton volt a sorrend.

A kerékcserék sorát Russell kezdte meg a harmadik helyről, majd egy körrel később Verstappen követte, miután az autóján kezdtek elfogyni a gumik, így Leclerc újra élre állt, igaz a monacói már a pályán megelőzte a címvédőt, aki ekkor töltötte le az öt másodperces időbüntetését.

Többször is a biztonsági autós szakasz szakította meg a futamot Forrás: NurPhoto via AFP/Jakub Porzycki/NurPhoto/Jakub Porzycki

Hamilton is bokszba kényszerült, a hétszeres világbajnok defektet kapott, majd a kerékcsere után az utolsó helyre csúszott vissza.

Ezt követően Leclerc, Pérez és Oscar Piastri autózott a dobogós helyeken, míg féltávnál Verstappen és Russell csatázott egymással, a címvédő megpróbálta megelőzni a Mercedes pilótáját, aki viszont ráhúzta a kormányt és összeütköztek. A brit öt ezért öt másodperces időbüntetést kapott. A törmelékek eltakarítása miatt ismét jöhetett a biztonsági autó, a korlátozás alatt pedig a mezőny nagy része kiállt kereket cserélni.

Az újraindítás után nem sokkal Pérez megelőzte Leclerc-t, aki alig három körrel később visszavette az első helyet a mexikóitól, közben Verstappen feljött harmadik pozícióba. A futamgyőzelemért hatalmas hármas csata bontakozott ki a Ferrari és a Red Bull két pilótája között, ez azonban nem tartott sokáig, mivel Verstappen pillanatok alatt megelőzte Pérezt, majd Leclerc-t is, így tíz körrel a vége előtt újra a holland állt az élre.

Nem Verstappen futama volt, de mégis a holland nyert Las Vegas-ban Forrás: AFP/Jim Watson

Az utolsó körökben a címvédő megnyugtató, négy másodperces előnnyel autózott újabb győzelme felé, míg a hajrában Leclerc egy elrontott féktáv miatt elveszítette a második helyet, de aztán hihetetlenül drámai végjátékban, az utolsó kör utolsó kanyarjában egy nagyszerű manőverrel visszavette a pozíciót, így a Red Bullnak végül nem jött össze a kettős győzelem.

Verstappennek ez volt pályafutása 53. futamgyőzelme, ezzel beérte az örökranglistán a négyszeres világbajnok német Sebastian Vettelt az örökranglistán.

Ha Verstappen Abu-Dzabiban is diadalmaskodik, akkor egyedüliként lesz harmadik a 103 futamgyőzelemmel rekorder Lewis Hamilton és a 91 F1-es versenyt megnyerő legendás Michael Schumacher mögött. Az örökranglista első 10 helyén három olyan versenyző szerepel, aki jelenleg is aktív: Verstappen és Hamilton mellett a most az Aston Martin színeiben szereplő kétszeres világbajnok spanyol Fernando Alonso a harmadik, ő 32 diadallal hetedik a rangsorban.