Dráma az utolsó körben, Carlos Sainz elképesztő versenyzéssel nyert meg a Szingapúri Nagydíjat

auto-prix Horizontal, Carlos Sainz
Ferrari's Spanish driver Carlos Sainz Jr celebrates winning the Singapore Formula One Grand Prix night race at the Marina Bay Street Circuit in Singapore on September 17, 2023. (Photo by MOHD RASFAN / AFP)
A Ferrari spanyol versenyzője, Carlos Sainz nyerte a vasárnapi Forma-1-es Szingapúri Nagydíjat. A második helyen a McLaren pilótája, Lando Norris végzett, míg a harmadik a mercedeses Lewis Hamilton lett. A futam sokáig emlékezetes marad George Russell utolsó körös drámája miatt is; az egész hétvégén szenvedő, Red Bull-os Max Verstappen pedig nem lehet végül csalódott az 5. hellyel.

Hihetetlenül izgalmas időmérő után még izgamasabb versenyre volt kilátás Szingapúrban, ahol Lance Stroll a horrorbalesete után el sem indult a futamon, míg a szenvedő Red Bullokkal Max Verstappen és Sergio Pérez is csak a mezőny második feléből (11., és 13. hely) vághatott neki a 62 körös villanyfényes viadalnak.

A rajt nagyon izgalmasra sikerült, Charles Leclerc azonnal elment George Russell mellett, így feljött a monacói a második helyre Sainz mögé.

Hamilton is megelőzte a csapattárást, de a pálya levágásával, így ezt a pozíciót vissza kellett adnia - később Norris is megelőzte. Max Verstappen egy helyet tudott előre lépni, a 10. pozícióba, míg Juki Cunodától gyorsan el is búcsúztunk.

A városi pályán nagyon nehéz előzni, így Verstappennek is elképesztően nehéz volt a helyzete, de a 7. körben már így is a nyolcadik helyre verekedte magát előre, Magnussen és Hülkenberget is maga mögé utasította.

Az élen közben folyamatosan zajlott a Sainz-Leclerc csata,

a monacói próbált egy másodpercben belül maradni, annak ellenére, hogy a csapatnál szóltak, hogy legyen három másodperccel a spanol mögött.

A 15. körhöz érkezve hallgatta meg a csapat tanácsát, de azonnal érkezett is tőle a panasz, hogy így ő lesz veszélyben, mivel mögötte Russell és Norris is érkezett. A 18. körben Piastrinak pár perces esőzésre hívták fel a figyelmét, majd

Sargeant csapta a falnak a Williamsét, és ugyan továbbmegy, sok törmelék maradt a pályán, amiért bejött a biztonsági autó.

A kemény gumikon haladó Red Bullok természetesen nem mentek ki a bokszba, így előreléptek a pályán. Sainz maradt az élen, de Verstappen mögé zárkózott. Leclerc-t viszont Russell és Norris is megelőzte a bokszban.

A 22. kör végén kiment a biztonsági autó, és újraindult a futam. Pillanatok alatt Verstappent megelőzték
Russell és Norris is elment mellette, Pérezt pedig Hamilton előzte, miközben Alonsót 5 másodperces időbüntetéssel sújtották.

A Red Bullnak esélye sem volt, a 28. körben Hamilton, majd Leclerc is elment Verstappen mellett a 20 körrel frissebb kemény gumijain.

Az élen továbbra os Sainz állt, az első helyét semmi és senki nem veszélyeztette.

Carlos Sainz Jr magabiztosan ment Forrás: AFP/Roslan Rahman

A Red Bullnál továbbra is a csodára vártak - egészen pontosan egy újabb biztonsági autós fázisra -, miközben Verstappen folyamatosan arra panaszkodott, hogy olyan, mintha jégen vezetne.

Féltávhoz érkezve Sainz, Russel, Norris volt az első három sorrendje.

Alonso közben folyamatosan kergette az ugyancsak csúszkáló Pérezt, de a hátsó régióban is zajlottak az események.

A 37. körben Pérez, Alonso és a szülinapos Ocon vívott elképesztő csatát, a spanyol jött ki rosszul az előzési kísérletből, ugyanis visszacsúszott a kilencedik helyre. Ocon nem sokkal később megelőzte Pérezt is, akinek teljesen elment a tapadása, elfogytak a gumijai - Alonso és asly is elment mellette -, végül ki is ment a bokszba.

Ám hiába versenyzett kiválóan Ocon, a 43. körben műszaki hiba miatt megállt alatta az autó, ami miatt láthatóan nagyon ideges volt.

A baleset miatt virtuális biztonsági autós fázis jött, többen ki is jöttek kereket cserélni - a Ferrarik maradtak a pályán. Érdekesség, hogy a Red Bull nem sokkal előtte ment ki, ez is nagyon rosszul jött ki nekik. Alonso sem jött ki jól a dologból, a kerékcserénél bénáztak vele a szerelői, így fájdalmas másodperceket vesztett a spanyol.

A gumikat cserélő Russell nagyon közeledett az élen álló Ferrarira is, másodpercenként majdnem két másodperccel volt jobb Sainznál, így veszélybe került a Ferrari elsősége 14 körrel a vége előtt, még ha a Mercedes versenyzőjének Leclerc-en és Norrison is át kellett magát előbb rágnia. Közben a McLaren pilótája is gyorsabb volt a második helyen, mint a spanyol.

Russell az 53. körben meg is fogta Leclerc-t - a monacóit Hamilton is megelőzte -, így már a harmadik volt, mindössze nyolc másodpercre az élen álló Sainztól.

Russel folyamatosan jött fel az élen állókra, hét körrel a vége előtt mindössze 5 másodperc volt a hátránya az első helyhez képest. Négy körrel a vége előtt az első négy összeért, Sainz, Norris, Russell és Hamilton volt a sorrend, méghozzá stratégia különbségekkel.

Az 59. körben hatalmasat csatázott Russell és Norris, ez Sainznak jött nagyon jól.

A Ferrari pilótája nagyon okosan versenyzett, ha kellett visszaengedte Norrist egy másodpercen belülre, hogy ő is nyithassa a DRS-t, így maga mögött tartva a gyorsabb és veszélyesebb Russellt.

George Russell mindent megtett Forrás: AFP/Roslan Rahman

Az utolsó körhöz érkezve sem változott az állás, zseniálisan versenyzett Sainz, majd jött a dráma: Russell besokkalt és belement a gumifalba, így pontot sem szerzett. Végül a Ferrari spanyolja megnyerte a versenyt, Norris lett a második, Hamilton pedig a harmadik.

A holland Verstappen az ötödik helyen végzett, a végén még kis híján megfogta Leclerc-et is.