Verstappen megállíthatatlan volt, Hamilton végighisztizte az Osztrák Nagydíjat

Horizontal
Winner Red Bull Racing's Dutch driver Max Verstappen celebrates after the Formula One Austrian Grand Prix at the Red Bull race track in Spielberg, Austria on July 2, 2023. (Photo by VLADIMIR SIMICEK / AFP)
Vasárnap délután a címvédő és kétszeres világbajnok Max Verstappen nyerte a Forma-1-es Osztrák Nagydíjat, így a holland klasszis az újabb rajt-cél győzelmével tovább növelte az előnyét az összetettben. Verstappennek ez volt az idei hetedik és pályafutása 42. futamgyőzelme, mellyel az örökrangsorban megelőzte a háromszoros vb-győztes Ayrton Sennát, aki karrierje során 41 nagydíjon diadalmaskodott.

A holland világbajnok szombat délelőtt papírforma győzelmet aratott az időmérő edzésen, ezt követően pedig simán megnyerte a délutáni sprintfutamot, így az első rajtrácsról, ezúttal is toronymagas esélyesként várhatta a vasárnapi futamot.

Gyönyörű időben kezdődött az Osztrák Nagydíj, Verstappen jól jött egy a rajtnál, de a Ferrari pilótája, Charles Leclerc keményen támadta a hollandot, azonban a világbajnok kétszer is vissza tudta verni a monacói pilóta előzési kísérletét, harmadikra pedig nem került sor, ugyanis a rajt után a japán Cunoda Juki AlphaTaurija megsérült, a pályára bekerülő törmelékek miatt pedig bejött a biztonsági autó.

Max Verstappen és Carlos Sainz óriásit harcoltak Forrás: NurPhoto via AFP/Jakub Porzycki

Miután távozott a biztonsági autó, Verstappen nagyon jól kapta el a rajtot, Leclerc pedig picit bealudt, így a Red Bull holland pilótája ellépett, és elkezdett a saját tempójában autózni, ennek következtében a 14. körben már öt és fél másodperces előnyt harcolt ki Leclerc előtt, akit a harmadikként ferraris csapattársa, Carlos Sainz követett.

A 14. körben jött az első kiesés is. Ekkor Nico Hülkenberg, a Haas német pilótája félreállt a négyes kanyarban, így jöhetett egy virtuális biztonsági autós korlátozás.

A kerékcseréket a Ferrari pilótái kezdték a biztonsági autós szakasz alatt, ekkor közvetlenül egymás után előbb Leclerc, majd Sainz érkezett a boxutcába új abroncsokért.

A folytatásban a 15. helyről rajtó Sergio Pérez folyamatosan jött fel, miközben a 18. körben a hétszeres világbajnok Lewis Hamilton ötmásodperces büntetést kapott, ugyanis

a mögötte manőverező Lando Norris jelentette csapatának, hogy Hamilton gyakran elhagyja a pályát négy kerékkel, ami aztán a sportfelügyelők figyelmet sem kerülte el.

Ezt követően Hamilton magánszáma következett, ugyanis a brit pilóta 22. körben bepanaszolta Sainzot, aki elhagyta a pályát, nem sokkal később pedig Pérezt is felnyomta, mert a mexikói szintén hasonlóan cselekedett.

Féltávnál Verstappen közel 6 másodperces előnnyel autózott az élen, őt Leclerc és Sainz követette, a negyedik helyért pedig két brit, Lewis Hamilton és Lando Norris csatázott.

Hamilton és Norris csatája az Osztrák Nagydíjon Forrás: AFP/Vladimir Simicek

A verseny egyik legviccesebb része az volt, amikor Nico Hülkenberget figyelmeztették pályahatárok miatt, mindezt úgy, hogy a német ekkor már 15 kör óta versenyben sem volt.

Alig húsz körrel a vége előtt a hetedik helyen autózó Hamilton megint hisztizni kezdett, ugyanis a csapatrádión elkezdett panaszkodni arról, hogy az autója nem vezethető rendesen, azonban Toto Wolff csapatfőnök közölte vele, hogy tisztában vannak azzal, hogy nem jó az autó, de így is vezetnie kell.

12 körrel a vége előtt Pérez már a negyedik helyen autózott és a remek versenyt produkáló Norris is ment a dobogóért, így a második. A 60. körben Pérez és Sainz csatáztak a dobogóért, oda-vissza előzgették egymást, közben pedig Norris is ott volt szorosan mögöttük.

A 62. körben aztán a mexikói pilóta harmadszorra már sikerrel járt, így Sainz leszorult a negyedik helyre.

Az utolsó körök túl sok izgalmat már nem hoztak. Az élen autózó Verstappen közel 24 másodperccel vezetett Charles Leclerc előtt, a monacói pilóta pedig 11 másodperccel előzte meg Sergio Pérezt, aki időközben már eltávolodott a negyedik Sainztól, így a három dobogós helyen álló pilóta helyezését semmi sem veszélyeztette a végjátékban.

A holland szurkolók ezőttal is örülhettek Verstappen győzelmének Forrás: AFP/Joe Klamar

Verstappen a végén már olyan tetemes előnnyel vezetett, hogy

két körrel vége előtt még egy gumicserére is kijött, a lágy keverékkel pedig ráment a leggyorsabb körre a plusz pontért, amit végül simán teljesített is.

Verstappennek ez volt a szezonbeli hetedik futamgyőzelme, így pedig az eddigi kilenc Forma-1-es nagydíj mindegyikén Red Bull-győzelem született, mivel Szaúd-Arábiában és Azerbajdzsánban Sergio Pérez diadalmaskodott.

Verstappennek ez volt pályafutása 42. futamgyőzelme, mellyel az örökrangsorban megelőzte a háromszoros vb-győztes Ayrton Sennát, aki karrierje során 41 nagydíjon diadalmaskodott.

A futam végén az Aston Martin megóvta az Osztrák Nagydíj végeredményét, ugyanis néhány versenyzőt nem büntettek meg azért, mert nem tartotta be a pályahatárokat. Az FIA az utólagos vizsgálata során végül 83 köridőt törölt ki és kiosztott 12 büntetést, ezt pedig rendesen megváltoztatta a futam végeredményét.

A dobogón nem történt változás, azonban Lewis Hamilton a hetedik helyről visszacsúszott a nyolcadikra, míg csapattársa, George Russel végzett a hetedik helyen. A pontszerzők között Pierre Gasly és Lance Stroll is helyet cserélt, a kanadai előrelépett a helyre, a francia pedig a 10. helyen végzett.