A rosszabbnál is rosszabb időjárási körülmények között, valóságos tájfunban került sor a Japán Nagydíj pénteki szabadedzéseire. A káoszból Michael Schumacher került ki győztesen, Baumgartner Zsolt mindkétszer utolsó lett.

Az első pénteki szabadedzés hatvan percéből hozzávetőleg tízet használtak ki a pilóták, a mezőny nagy része kigurult a pályára, majd rögtön vissza is hajtott a boxba. Az ok, hogy hamarabb megérkezett az eredetileg szombatra várt tájfun, így a pálya szó szerint víz alá került: a pilóták erejéből jobbára csak arra telt, megpróbálják pályán tartani autójukat.

Az első tréningen nyolcan nem teljesítettek mért kört a katasztrofális körülmények miatt, közülük elsőként Mark Webber szólalt meg. "Ennek az égvilágon semmi értelme. Szinte lehetetlen irányítani az autómat, ki se megyek többet" - mondta Webber, aki a második edzésen azért ment kilenc kört, s 15. lett.

Az esőkirály Michael Schumachert mindenesetre a tájfun sem rendítette meg, a hétszeres világbajnok mindkét alkalommal első lett. Különösebben a német sem erőltette meg magát, mindkétszer öt kör erejéig strapálta csak magát: előbb 456, majd - közel két másodperccel jobb idővel - 714 ezredet vert Giancarlo Fisichellára. Érdekesség, hogy Schumacher első gyors körében mindjárt hét másodpercet vert a mezőnyre.

Az első szabadedzésen Rubens Barrichellónak, a másodikon Kimi Räikkönennek jutott a harmadik pozíció, a bivalyerős motorral szerelt BAR-Hondának viszont egyelőre nem megy, Jenson Button csupán a negyedik helyig vitte az első tréningen (a másodikon 20. lett). Noha Baumgartner Zsolt korábban mindig esőért imádkozott, nem ment neki a csúszós pályán: 17., majd 21. lett, de csak azokat tudta megelőzni, akik ki sem mentek a pályára. Hátránya 16, illetve kilenc másodperc volt.

A péntek legszorgalmasabbjának a Jordan harmadik számú pilótája, Robert Doornbos bizonyult, a holland 21 fordulót teljesített. Csupán összehasonlításul: nem ritka, hogy a versenyzők egyetlen szabadedzésen mennek ennyit. Az ítéletidő miatt egyébként az FIA fontolóra vette, hogy változtat a szombati programon, szélsőséges esetben az is előfordulhat, törlik a két szabadedzést és az előkvalifikációt. Így akár egyetlen tréning alapján alakulhat ki a rajtsorrend, amely legvégső esetben akár vasárnap délelőttre is átcsúszhat. Sőt, egy másik forrás szerint lehet, hogy nem is lesz, így az előző verseny végeredménye (Shumacher 12.) alapján állnak majd fel a pilóták a rajtrácsra. "Csináljuk!" - örömködött erre egyet Montoya. Ralf Schumacher ehhez annyit tett hozzá, a "legésszerűbb az lenne, ha az FIA a szombati nap törlése mellett döntene". (Különben csak így, zárójelben: holnapra még hevesebb esőzést, s száz-kétszát kilométeres széllökéseket várnak az időjósok, a tájfun "magja" 50 kilométerre lesz csak Szuzukától.)