Kitűnő monacói teljesítménye után David Coulthard jeleskedett a Kanadai Nagydíj pénteki szabadedzésén is, miután a nap leggyorsabb idejét futotta. A skót után kis időkülönbséggel következik a Williams kolumbiai sztárja, Juan Pablo Montoya, akit a ferraris Michael Schumacher követ a harmadik helyen.

A címvédő világbajnok volt az egyetlen Bridgestone-abroncsos pilóta az első hatban, miután a negyedik helyen a másik mclarenes Kimi Räikkönen, az ötödiken Ralf Schumacher, míg a hatodikon az ismét villámgyors toyotás Mika Salo ért célba. Salo skót csapattársa már nem volt ilyen szerencsés, hiszen a 20. leggyorsabb időt mente piros-fehér autójával.

Mint mindig, most is nagyon fontos szerepet játszott a csapatoknál a versenyre való felkészülés, az optimális versenybeállítás megtalálása a szabadedzés során. Ez döntő tényező lehet a verseny végkimenetelében. Így a Shell újra nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy a lehető legképlékenyebb üzemanyagot szállítsa Kanadába a Ferrari számára, hogy az rengeteg stratégia között választhasson vasárnapra.

Miközben a reggeli edzésen a Ferrari remekelt, délutánra a két éllovas michelines csapat, a McLaren és a Williams is összeszedte magát. Bár Coulthard volt ma a leggyorsabb pilóta, Montoya tudott volna látványosan gyorsabb is lenni, s ezzel máris előre jelezte, hogy a Williamsszel számolni kell a holnapi időmérő edzésen.

Jól sikerült a mai nap a BAR-csapat számára az új autóval. Olivier Panis bár kevés üzemanyaggal, de jó időt futott, még Barrichellót is megelőzte. Villeneuve hazai közönség előtt a kilencedik legjobb időt futotta. Közben az Arrows megint bizonyította kiválóságát, hiszen Frentzen a 10., Bernoldi pedig a 13. helyen futott célba a nap végén.

A jaguaros pilóták ismét nem tudtak Cosworth-motoros riválisaik nyomába érni, hiszen De la Rosa bár elég jó helyen, a 11-en ért célba, tapasztaltabb csapattársának, Irvine-nak csak a 17. hely jutott.

Fisichella volt ma is a jobb Jordanes a maga 12. helyével. Az utóbbi időben sokat megélt Szato Takuma ma csak a 19. lett. A Saubernek ismét nem sikerült a napja, hiszen Nick Heidfeld és Felipe Massa a hátsó 14. és 16. helyeket szerezte meg. Massa, aki ezúttal debütált Montrealban, nagyon keményen hajtott, s ennek majdnem kárát is látta a második edzésen, mikor kilátogatott a pálya szélére. Szerencsére megúszta komolyabb kár és sérülés nélkül.

Ami a Renault-t illeti, nem sírja vissza a francia gárda a mai napot. Button a délelőtt nagy részét a bokszban töltötte, majd csak a 15. legjobb időt futotta meg egy motorcserét követően. Közben csapattársa, Jarno Trulli soha nem látott mélységekben "küzdötte le" magát, hiszen a 21. helyen kötött ki, miután technikai probléma követett problémát.

Szokás szerint nagyon poros-koszos volt a kanadai pálya, így nehezen találtak tapadást az autók. Más kérdés, hogy a meleg, szinte forró volt pálya, azért mégiscsak segített a tapadásban. Holnapra azonban zivatarokat jósoltak, így a mai felállás akár gyökeresen meg is változhat.